Csodaképeket generál egy magyar programozó
Egy kóderversenyre készült program olyan képeket generál, amelyek minden egyes képpontja más színű, a végeredmény mégis tetszetős – írja az origo.hu.
Egy olcsóbb otthoni monitor nem is alkalmas arra, hogy teljes minőségében megjelenítse azt a képet, amelyet egy magyar programozó, Fejes József algoritmusa generál. Fejes a StackExchange nevű fejlesztői közösségi oldal versenyén aratott győzelmet egy hétvége alatt elkészített programjával. A kitűzött feladat az volt, hogy a nevezők szoftverje generáljon egy olyan képet, amelynek minden egyes pixelje más színű, de a kép mégsem színes pöttyök végtelen halmaza, hanem attraktív benyomást kelt.
Az Origónak a magyar programozó elmondta, hogy civilben üzleti informatikai alkalmazásokat fejleszt, egyáltalán nem foglalkozik grafikai alkalmazásokkal, csupán a kihívás kedvéért írta meg a programot, amely összesen 16,7 millió darab különböző színt helyez el a generált kép pixeljeiben. A magyar programozó győzelméről a New Scientist című tudományos lap is beszámolt. A gyönyörűséges képek itt tekinthetők meg.
Fejes József elmondta, hogy egy péntek este ült le a számítógépéhez megoldani a feladatot, az algoritmus első verzióját pedig már húszperces munkával elkészítette. Már ezzel is látványos digitális képeket lehetett előállítani, ám a működés finomhangolása végül vasárnap estig tartott. Az algoritmus első verziójával legenerált kép még leginkább egy robbanásra hasonlított, a továbbfejlesztett kóddal azonban már nagyon tarka virághoz, szivárványszínű füsthöz hasonlít a végeredmény.
A magyar programozó algoritmusa a kép előállításának elején mindig elhelyez egy véletlenszerűen kiválasztott színt, majd a jelenlegi számítógépek és megjelenítők által maximálisan kezelt 24 bites RGB színpaletta 16,7 milliós színárnyalatából illeszt hozzá egy következőt. Az algoritmus mindig úgy helyezi el a képpontokat, hogy azok a lehető legjobban illeszkedjenek vizuálisan a már elhelyezettekhez – magyarázta az Origónak Fejes.
Az algoritmus működését egy látványos videón is meg lehet szemlélni. Az 4096 x 4096 pixeles óriásképek rendereléséhez azonban már nem volt elég a programozó otthoni számítógépe, a munkahelyén lévő egyik szerver is 50 órán át dolgozott az előállításával. További optimalizálással azonban a generálás ideje akár fél órára is lecsökkenthető. Fejes József eredményéről a Gizmodo nevű technológiai blog is beszámolt, videója is nagyon nézett, ezért a képgenerátor további fejlesztését tervezi, számos további ötlete van vele.
- 33747 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33749 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33749 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33751 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33752 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33752 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni