Kiválasztották az elmúlt év legkülönlegesebb új fajait (GALÉRIA)
Egy amerikai székhelyű intézet (IISE - az ESF Nemzetközi Fajfelfedezési Intézete) minden évben közzéteszi az előző évben felfedezett fajok „top tízes” listáját. A lista megjelentetését a rendszertan atyjának tekintett, neves svéd botanikus, Linné tiszteletére a nagy tudós születésnapja (május 23.) előtti napra időzítik. A rendszertannal és rokon szakterületekkel foglalkozó kutatók testülete az idén több mint 18 ezer új fajból választotta ki a legérdekesebbnek vagy legkülönlegesebbnek tartott tízet - írja az Origo. A listán parányok és óriások egyaránt szerepelnek.
Kiemelkedik a többi közül egy a felfedezésével nagy nemzetközi visszhangot kiváltó ragadozó emlős, az olinguito (Bassaricyon neblina). A vörösbarna ragadozó mintegy 35 centiméter hosszú, ugyanekkora farokkal. Tömege 1 kilogramm. Az éjszakai életmódú állat Ecuador és Kolumbia hegyi felhőerdeiben ugrál fáról fára. 35 év óta ez az első Dél-Amerikában felfedezett új emlősfaj.
A parányok közül felvettek a tízes listára egy alig 3 milliméteres garnélarákot, a csontvázgarnélát (Liropus minusculus); egy szivacsot utánzó, egysejtű létére hatalmas (öt centiméter hosszú) földközi-tengeriprotisztát (Spiculosiphon oceana); egy az űrutazókra potenciális veszélyt jelentő mikrobát (Tersicoccus phoenicis), amelyet a legsterilebbnek hitt, úgynevezett tisztaszobákban fedeztek fel; egy új penészfajt (Penicillium vanoranjei) és egy Pán Péter tündéréről, Csingilingről elnevezett, 250 mikrométeres parazita darazsat (Tinkerbella nana). Rendkívüli érdekesség az a tengeri rózsa (Edwardsiella andrillae), amelyre egy antarktiszi gleccser alján bukkantak a kutatók.
A nagyobb élőlények közé tartozik egy 12 méter magasra megnövő, thaiföldi sárkányfa (Dracaena kaweesakii), egy Ausztráliában honos, kiváló álcázó képességű levélfarkú gekkó (Saltuarius eximius), valamint egy 900 méter mély, horvátországi barlangban élő, teljesen átlátszó csiga (Zospeum tholussum).
A szakemberek úgy vélik, még 10 millió faj vár felfedezésre, ötször annyi, amennyit ma ismer a tudomány. A lista viszont arra is felhívja a figyelmet, hogy sok faj még a leírás előtt vagy nem sokkal azután kipusztul. „Az emberek nagy többségének fogalma sincs milyen óriási veszélyben van a biológiai sokszínűség” - mondta Quentin Wheeler, az IISE alapító igazgatója és az ESF elnöke.
- 34959 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34961 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34961 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34962 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34964 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34964 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni