Rémálom lett a jelszó atyja számára is saját találmánya
Immáron egy fél évszázad is eltelt, amióta Fernando Corbató megváltoztatta a világot a zár és a kulcs digitális változatának bevezetésével. Az biztos, hogy a Massachusettsi Műszaki Egyetem egykori professzora maradandót alkotott, hiszen a rendszer bő 50 év elteltével is gyakorlatilag változatlan – de mára kitalálójának is meggyűlt vele a baja.
Annak idején a megoldandó probléma az volt, hogy az egyetem központi számítógépét miként használhatnák többen - méghozzá anélkül, hogy egymás mappáiban turkáljanak. Történelmi érdekesség, hogy a jelszóval védett hozzáféréseket egy négy órás időzárral látták el, így biztosítva, hogy senki se lépje túl a neki meghatározott keretet.
„Sajnos a világháló elterjedésével rémálommá változott" - válaszolt a feltaláló a Wall Street Journal kérdésére a Hír24 szerint. „Nem hiszem, hogy bárki képes megjegyezni az összes adott vagy beállított jelszavát. Ez viszont választás elé állítja az embert. Vagy felírja őket, ami biztonsági kockázat, vagy valamilyen programmal kezeli a jelszavait. Mindkettő nyűg."
Persze vannak már alternatív javaslatok - legyen szó a szívdobbanásról vagy ujjlenyomatról -, de valamiért egyik sem tűnik jobbnak a fél évszázados megoldásnál.
- 38389 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 38391 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 38391 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 38392 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 38394 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 38394 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni