Dédpapa korú lett Donald kacsa
Nyolcvan éve, 1934. június 9-án szerepelt először rajzfilmben Walt Disney egyik legnépszerűbb állatfigurája, a méregzsák Donald kacsa, aki minden kudarca ellenére pozitívan szemléli az életet.
A világ leghíresebb kacsája, a mindig tengerészruhát, fekete vagy piros csokornyakkendőt és sapkát viselő Donald igazi születésnapjáról csak annyi derül ki a filmekből, hogy a tojást, amelyből a peches szárnyas kikelt, március 13-án, pénteken rakták le, az év pontos megjelölése nélkül.
Donald, akinek kalandjai hamarosan képregény formában is olvashatók voltak, hamarosan népszerűbb lett még Mickey egérnél is. Ennek egyik oka, hogy az egér az amerikai nőszervezetek nyomására bátor személyiséggé lépett elő, míg Donald megmaradhatott ügyefogyottnak.
A kacsát először Art Babbit, a Disney egyik rajzolója vetette papírra, és már akkor matrózsapkát és matrózruhát viselt, de hosszú, vékony csőre volt. Az viszont csak városi legenda, hogy Donald kalandjait Finnországban betiltották volna a nadrág hiánya miatt.
A rajongók persze a negyvenes években Carl Barks által megteremtett Donaldot szeretik, Barks adta Donaldnak a jellegzetes, fiatalos, naiv arcot és népesítette be környezetét más figurákkal. A Disney céget Donald kalandjaiért kilencszer jelölték Oscar-díjra, de csak a viszonylag ismeretlen, a második világháború idején készült, hazafias A Führer arca című darab győzött a versengésben.
Donald gyakrabban dühös, mint nem, keveset beszél, inkább cselekszik. Szándékai alapvetően jók, de mert mindig a rossz irányban indul, nem törődik semmivel és senkivel, egyre nagyobb bajba kerül. Féktelen dühkitörései, tehetetlensége az akadályokkal szemben, tiltakozása az általa vélt igazságtalanságok ellen, még ha emiatt bajba is kerül - ezek tették a mindenkori közönség kedvencévé.
Donaldnak 1937 óta elválaszthatatlan társa a hűséges Daisy, akivel 1937-ben találkozott egy mexikói utazáson. Családjához tartozik még Dagobert bácsi, továbbá három unokatestvére, talpnyoma pedig megtalálható a hollywoodi hírességek utcájában.
Ő volt az első, aki a második világháború idején jelentkezett a seregbe, és az utolsó, aki 40 évvel később leszerelt, ezen idő alatt az őrmesteri rangig vitte. Neve Olaszországban Paperino, Németországban Schnatterich, Finnországban Aku Ankka, Dél-Amerikában Pato Donald, Szaúd-Arábiában Batut, Indonéziában Donald Bekek, kínaiul Tang Lao Ya, latinul pedig Donaldus Anas.
Donald az oregoni egyetem és a brazil Botafogo focicsapatának hivatalos kabalája, és ádáz, kalózruhás képe díszíti az amerikai parti őrség hajóit.
Donald fénykorát a múlt század közepén élte, 1941 és 1965 között. Több filmben szerepelt, mint bármelyik másik Disney figura, Mickey egérnek mindössze 137 film jutott, neki 178. Kalandjairól képregények is készültek-készülnek, amelyek különösen Amerikában és Európában népszerűek, az öreg kontinens számos országában hetente és havonta jelennek meg Donald-újságok.
Alakja feltűnik baba, játék formájában, képe díszít a ruháktól a bögrékig szinte mindent. A statisztikák szerint valahol a világon a jelen pillanatban is olvas valaki a több száz nyelv egyikén egy Donald kacsa képregényt vagy néz egy Donald kacsa rajzfilmet.
- 34231 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34233 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34234 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34235 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34236 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34236 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni