Kikapcsolom az agyam: valóság, megvan a kapcsoló
Bár az ember már évezredek óta rendszeresen elveszíti, majd visszanyeri eszméletét - ezt hívhatjuk úgy is, hogy alvás -, a tudósok mindeddig nem tudták, hogy az agy mely része irányítja a folyamatot. Úgy tűnik, most sikerült azonosítani, méghozzá teljesen véletlenül.
Az amerikai George Washington University kutatói mély agyi stimulációval próbálkoztak egy epilepsziától szenvedő betegnél - abban reménykedtek, hogy sikerül kiszúrni, hogy az agy mely része okozza a rohamokat.
Tekintettel arra, hogy még soha nem részesítették mély agyi stimulációban, az orvosok az agy claustrum (magyarul zár) nevű részét is magas frekvenciájú elektromos jelekkel árasztották el, s ekkor váratlan dolog történt. A páciens mozgása és beszéde lelassult, s végül elvesztette az eszméletét, nem reagált külső ingerekre. Mikor az elektromos stimulációt felfüggesztették, a nő visszanyerte eszméletét, s elmondása szerint nem is emlékezett arra, hogy „kikapcsolták".
Mivel mindössze egyetlen alanyról van szó, a kutatók nem mernek messzemenő következtetéseket levonni, azonban roppant bizakodóak, hogy végül áttörésként könyvelhetik el az öntudat megértése szempontjából.
- 35234 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35236 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35236 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35238 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35239 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35239 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni