3D nyomtatóval épül emeletes ház Amszterdamban
Egy projektben cégek, egyetemek, várostervezők és helyi lakosok vesznek részt, és különlegessége, hogy az amszterdami ház minden egyes elemét 3D-nyomtatóval fogják elkészíteni.
"Nem az a célunk, hogy egy terméket dobjunk piacra" - nyilatkozta Hedwig Heinsman, a Dus építésziroda egyik munkatársa. A házat ő és két kollégája tervezték meg. Keskeny, magas és a 400 évvel korábban épített épületekre hasonlító házat akartak tervezni.
A támogatásokból és az adományokból finanszírozott program kulcseleme egy régi, átépített konténer, amit a három fiatal építész egy óriási 3D nyomtatóvá épített át. Az építőelemek alapanyaga bioműanyag, amelynek 80 százaléka növényi olaj. A szakember miniatűr labdákat készítettek a bioműanyagból és ezeket felhevítik, majd szinte tintaként használják fel. Az egyik technikai partner a Henkel; a konszern gyártja a bioműanyagot, míg egy másik partner, a holland Heijmans cég fejleszti ki a gyártási eljárásokat. Az egyes építőelemek közötti réseket biobetonnal töltik ki.
"A 3D-technikának köszönhetően az egész építést forradalmasítjuk" - emelte ki Heinsman. Az új ház segítséget jelenthet abban is, hogy például a természeti katasztrófák után könnyen és gyorsan felépíthetők legyenek az új épületek. Nem kellene a helyszínre szállítani az építőanyagokat, csupán néhány nagy méretű 3D-nyomtatót és ellátni azokat alapanyagokkal.
- 34229 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34232 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34232 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34233 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34234 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34235 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni