Elvarázsolt közterek Berlinben
Szokatlan módon alakították kommunikációs felületté a német főváros egyes területeit street art művészek – a Mentalgassi nevű csapat szembeszállt a reklámok, a propaganda-feliratok és -illusztrációk uralmával: a kizárólag funkcionálisan kivitelezett és általában úgy is használt tárgyakat próbálták személyessé tenni, arcot ajándékozva nekik a „Public Intimacy" – „Nyilvános Intimitás" elnevezésű projekt keretében.
{loadposition otp}A városlakók az utca művészeinek köszönhetően biztosan nem fognak úgy elsétálni egy-egy üveggyűjtő konténer, egy kerítés vagy egy telefonfülke mellett, hogy észre ne vennék, ne néznék meg alaposan, vagy ne mosolyodnának el. A művészközösség a konténereket nagyméretben kinyomtatott portréfotókkal borította be, amelyek barátaikat, családtagjaikat, ismerőseiket ábrázolják. „Egy megfelelő helyen feltűnő arckifejezés hatásosabb lehet, mintha grafikusan vagy szavakban próbálnánk átadni ugyanazt az üzenetet." – véli a csapat egyik tagja, akit a Berliner Zeitung idéz. A tárgyak külsejének megváltoztatásával egy csöppnyi vidámságot igyekeztek csempészni a köztereken megfordulók életébe, ezért festettek át egy telefonfülkét zuhanyzófülkévé, egy fotóautomatát mosdóvá. Ugyanakkor ez által otthonosabbá is tették a várost.
„Az tűnt fel nekünk, hogy egy ilyen városban, mint Berlin, elképesztően sok időt tölt az ember tömegközlekedési eszközökön" – magyarázta az egyik művész. Az így eltöltött időt tették kellemesebbé az által, hogy például egy metrókabinban átalakították az egyik üléssort fotellé: a székekre párnákat helyeztek, eléjük egy kis szőnyeget, az ablakokra pedig függönyt akasztottak.
Mindeközben egy igencsak eredeti kiállítása is megtekinthető a Mentalgassi csapatának: 2010 kerítésre börtönben raboskodók óriásposztereit ragasztották, a fotók a kerítés belső oldalára rögzítve az utcára néznek, azt a hatást keltve, mintha a rácsok mögül figyelne a rab. A képek csak bizonyos szögből láthatók, aki pontosan a kerítéssel szemben áll, az nem látja. A projekt alapgondolata: tegyük láthatatlanná a láthatót.
„A közterületeknek értékük van – fontos, hogy az emberek ezt észrevegyék" – jelentette ki egy Mentalgassi-művész, megfogalmazva a műfaj definíciójában a maga ars poeticáját is: a street art célja az, hogy közelebb hozza környezetét az emberhez, személyes arcot adjon neki.
- 35365 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35367 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35367 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35368 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35370 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35370 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni