Először fényképezték le közvetlenül a DNS-molekulát


-A A+

Ötvenkilenc évvel azután, hogy James Watson és Francis Crick kikövetkeztette a DNS-molekula kettősspirál-szerkezetét, olasz kutatóknak sikerült elkészíteniük az első közvetlen fotót az életet kódoló csavart létráról.
Enzo Di Fabrizio, a catanzarói Magna Graecia Egyetem fizika professzora elektronmikroszkóp segítségével rögzítette a molekula képét, amelyről a NanoLetters című szakfolyóiratban közzétett tanulmányában számolt be.


Korábban a tudósok csak közvetett módon figyelhették meg a DNS szerkezetét. A kettős hélix felfedezésekor a röntgensugaras krisztallográfiának nevezett technikát alkalmazták, amelyben az anyag valós szerkezetét arra alapozva rekonstruálják, hogy a röntgensugarak az anyagot alkotó atomokkal való ütközés után miként térülnek el vagy verődnek vissza.

Di Fabrizio azonban kutatócsoportjával arra készített tervet, hogy miként lehet rejtőzködéséből előcsalogatni a DNS-molekulát. Különlegesen víztaszító szilíciumoszlopokból megépítettek egy nanoméretű "terepasztalt". Amikor DNS-szálakat tartalmazó oldatot juttattak a terepasztalra, a víz gyorsan elpárolgott, és visszamaradtak a csupasz DNS-darabkák, amelyek aprócska kifeszített kötélként nyújtóztak a nanooszlopok között.

A szilíciumágyat ezután elektronnyalábokkal világították meg, így készítettek felvételeket a DNS-szálakról. A képek valójában a kettősspirál egyik szálát ábrázolják, mert a megvilágításhoz használt elektronnyaláb energiája elegendő ahhoz, hogy a kettős hélixet szétválassza.

Di Fabrizio innovációja lehetővé teszi a kutatóknak, hogy élethűen figyelhessék meg a kölcsönhatásokat a DNS-molekula és az élet más, nélkülözhetetlen alkotóeleme, például az RNS között - írta a LiveScience című tudományos ismeretterjesztő portál.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X