Elfátyolozott műsorvezetők


-A A+

Csak tetőtől talpig beöltözött nőket alkalmaz egy iszlám radikális televízióadó Egyiptomban. Mind a műsorvezetőknek, mind az operatőröknek csak a szemük látszik – az is alig. De az ő érdekükben.

mariatv

Az egyiptomi Maria TV nemrég indult szalafita adó Kairóban. Mint Al-Ummah vallásos adók egyike, naponta hat órát sugároz eleinte. Az ott dolgozó, nikábot hordó nők sorstársaikat szeretnék képviselni a kamerák előtt és mögött egyaránt, így mutatva meg az országnak, hogy amiért viselik a testüket, sőt arcukat is elfedő fátylat, senkinél nem értéktelenebbek.

Igaz, furcsán fest a bemondónő olyannyira feketébe burkoltan, hogy csak szemüvege kandikál elő halványan, mégis úgy véli, talán így eredményesebben harcolhat a diszkrimináció ellen. Gihan Seif műsorvezetőnő a focus.de-n is közzétett videón elmondta: a vallásos meggyőződésből nikábot viselő nőket gyakran a saját családjuk is rossz szemmel nézi; az ő célja elérni, hogy komolyan vegyék a teljesen elfátyolozott nőket is, hiszen nem kevesebbek ők sem másoknál, akár orvosok vagy építészmérnökök is lehetnének. A csatorna szóvivője, Alaa Ahmed szerint kilenc millió nőről van szó.

mariatv stab

A Maria TV alapítója ugyanakkor férfi, Scheich Abu Islam. Kairóban médiatudományokat tanult, és ez idő alatt tűnt fel neki, hogy nagyon sok teljesen elfátyolozott nő van, aki ugyanazon a szakon vagy pedig politikatudományokból szerzett diplomát. Ekkor feltette magának a kérdést: mi lesz velük később. Felmérte, mekkora nyomás alatt vannak általában ezek a nők, és abban a reményben indította ezt a csatornát, hátha minél több szakterület felfigyel rájuk, és igénybe veszik a tudásukat, nem viszonyulnak hozzájuk előítéletekkel.

A szalafita mozgalom a 19. század végén, Egyiptomban vált ismertté. A mai napig a nyugati modernizáció, illetve a hit elkorcsosulása elleni harc jegyében született mozgalmak markáns szunnita képviselője. A szalafita nézetek tetten érhetők a Muszlim Testvériség ideológiájában is, sőt szalafitának tekinthető a Gázai övezetet a 21. század elején fennhatósága alatt tartó palesztin szervezet, a Hamász is. A Mubarak-kormány bukása után politikai szempontból fajsúlyos közösséggé váltak.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X