Mit jósol február, a Böjtelő hava?
Mondják, „ha rajlik a muslica februárban, lesz még zimankó márciusban”. Ennél is közismertebb hiedelem a barnamedvéhez kapcsolódik: ha a téli álmából ezen a napon felébredő medve barlangjából előbújva meglátja árnyékát, azaz süt a nap, akkor visszabújik, mert még hosszú, kemény tél áll előttünk. Ha azonban odakint csikorgó hideggel szembesül, érzi, vagy talán tudja, hogy hamarosan tavaszodni kezd. A néphiedelem így fogalmaz: "Gyertyaszentelő napján inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy süssön a nap".
Február másodika egyébként Karolina napja, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe. A római katolikus hit szerint Szűz Mária tisztulásának és Jézus templomi bemutatásának ünnepe. A szentelt gyertya az egyik legrégibb jelképe Krisztusnak. A népszokás szerint, keresztelésig az újszülött mellett világított a gyertya, hogy a „pogánykát” a gonosz, rossz szellemek ki ne cseréljék. Amikor a fiatal anya először ment templomba, szintén gyertyát vitt a kezében.
Balázs napján, február 3-án Balázsáldást, balázsolást tartanak a katolikus templomban a torokbetegségek ellen, ilyenkor tartják a balázsjárást, ami adománygyűjtő, iskolába toborzó szokás.
- 35689 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35691 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35691 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35692 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35694 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35694 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni