Nem lehet füllentések nélkül gyermeket nevelni?
Egy felmérés szerint a szülők rendszeresen hitetnek el gyermekeikkel valótlan dolgokat azért, hogy rávegyék őket viselkedésük megváltoztatására, azaz a füllentés általában része a nevelésnek.
Néhány kínai és amerikai egyetem végezte a kutatásokat, amelyek eredményei talán Európában is hasonlóak volnának. A közös tanulmányból kiderült, hogy a hamis állítások, illetve hazugságok egyik legjellemzőbbike az, amikor az utcán hisztiző csemetéjét a szülő azzal ijesztgeti, hogy magára hagyja, ha nem viselkedik rendesen. Nagy népszerűségnek örvendtek még a szülők között a mikulásos illetve fogtündéres „zsarolások”, valamint az az állítás, miszerint ha a gyerek nem fogyaszt rendszeresen bizonyos zöldségeket vagy gyümölcsöket, meg fog vakulni.
A kétszáz megkérdezett kínai, kanadai és amerikai család szülőinek elsöprő többsége alkalmazott ilyen és ehhez hasonló füllentéseket azért, hogy gyerekeik ne viselkedjenek számukra elfogadhatatlan módon. Ide tartozott például annak ígérete, hogy most ugyan nem veszik meg a gyerek által kívánt játékot, de egyszer majd igen.
A füllentések között igen gyakran szerepeltek olyanok, amelyek egy másik emberrel fenyegetőztek. Ide tartozik például a „ha nem viselkedsz szépen, hívom a rendőr bácsit”, illetve a „ha nem maradsz csöndben, az a néni ott szemben nagyon mérges lesz rád.” De olyan is előfordult, hogy az anyuka azzal ijesztgette a gyerekét, hogy ha nem jön szépen mellette az utcán, „elrabolja egy csúnya bácsi.”
Voltak olyan kegyes hazugságok is, amelyek a gyerek lelki békéjét hivatottak megóvni. Az elhunyt házi kedvencekkel kapcsolatban a szülők gyakran mondták azt a gyereküknek, hogy a kiskutya vagy kiscica elköltözött egy messzi farmra, ahol több helye van szaladgálni. A játékbolt előli minél gyorsabb szabadulás érdekében a szülők gyakran mondták azt a gyereknek, hogy nem hozták magukkal a pénztárcájukat, de egy másik alkalommal majd visszatérnek.
A felmérés szerint a szülők semmiféle kivetnivalót nem láttak ezeknek a füllentéseknek az alkalmazásában, mert úgy vélték, a gyereknevelés elengedhetetlen kellékei, ráadásul a társadalmi beilleszkedést szolgálják, mivel a gyerekek megtanulnak rendesen viselkedni, illetve egészségesebben élnek majd, hiszen megijednek attól, hogy megvakulnak, ha nem esznek répát, annak pedig örülnek, hogy a brokkolifogyasztástól magasabbak lesznek. A kutatók azonban úgy vélik, ezek a valótlan állítások mégiscsak hazugságok, és komoly morális kérdéseket vetnek fel.
- 35402 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35405 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35405 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35406 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35407 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35408 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni