Időben figyelmeztet a vészhelyzetekről – hétfőtől tesztelik a RO-ALERT rendszert
Beüzemelték szombaton a www.ro-alert.ro honlapot, amelyen megtalálhatók a lakosságot vészhelyzet esetén figyelmeztető rendszerrel kapcsolatos fontos információk. Hétfőtől országszerte tesztelik a RO-ALERT rendszert.
A Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (DSU) vezetője, Raed Arafat sajtótájékoztató keretében ismertette az új weboldalt. Mint mondta, a szombat reggel 9 órától elérhető honlapon a RO-ALERT rendszerrel kapcsolatos minden fontos információ megtalálható, beleértve a működéséhez szükséges telefonbeállításokat, a DSU-alkalmazás telepítésének módját, a rendszerrel kapcsolatos gyakori kérdések válaszait is.
Arafat rámutatott, hétfőtől 27-éig országos szinten tesztelni fogják a RO-ALERT rendszert.
„Kérjük az embereket, ha még nem tették meg, végezzék el telefonjukon a szükséges beállításokat, hogy kapják meg a figyelmeztető üzeneteket, és értsék meg, hogyan működik a rendszer” – mondta a DSU vezetője. Hangsúlyozta, a teszteléseket követően a RO-ALERT rendszert kizárólag nagyon súlyos helyzetekben fogják használni.
„Nem áll szándékunkban túl gyakran alkalmazni, mert ezáltal egyrészt csökkenne a lakosság érdeklődése, másrészt zavaró lenne, mert a hang, amelyet a rendszer kibocsát, nem szűnik meg addig, amíg az illető el nem olvassa az üzenetet. A telefon abban az esetben is hanggal jelzi az üzenet érkezését, amikor a készülék néma üzemmódban van. Ha üzenet érkezik, azt jelenti, hogy valami súlyos dolog történt” – nyomatékosította Arafat, hozzátéve, a rendszer nem használ semmiféle személyes adatot, nem telefonszámra küldi az üzenetet. „Ez nem SMS-üzenet, hanem más típusú” – mondta.
Raed Arafat kiemelte, az üzeneteket román nyelven küldik, de „térségtől függően” más nyelvűek is lehetnek. Földrengésveszélyre figyelmeztető üzeneteket nem küldenek ki, hogy ne keltsenek pánikot az emberek körében – hangoztatta a DSU vezetője, aki szerint a figyelmeztető rendszer bármikor leállítható, kikapcsolható, de nem ajánlatos ezt tenni, hiszen veszély esetén életmentő lehet.
A veszélyes meteorológiai jelenségek, árvizek, terrortámadások esetén vagy más, a lakosságot fenyegető helyzetekben használandó RO-ALERT rendszer kialakítása hozzávetőlegesen hatmillió euróba került, és olyan országokban is alkalmaznak hasonlót, mint Hollandia, Lettország, az Amerikai Egyesült Államok vagy Izrael.
- 35695 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35697 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35697 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35699 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35700 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35700 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni