Mintha semmit nem tanult volna Románia a Colectiv-tragédiából
Több mint 60 ember halálát okozta 2015-ben a Colectiv klubban történt tűzvész, azonban Romániában ma is számos intézmény tűzvédelmi engedély nélkül működik – mutat rá az Adevărul összeállítása, amelyet az MTI szemlézett.
A lap szerint Romániában semmi sem változott, három évvel a tragédia után a gyerekek továbbra is tűzvédelmi engedély nélküli iskolákba, a fiatalok tűzveszélyes, omladozó klubokba járnak, a kórházakban halálos fertőzések fenyegetik a pácienseket, a nagyvárosokban pedig fejetlenül építkeznek.
Sőt továbbra sincs tűzvédelmi engedélye annak az épületnek sem, amelyben a Colectiv klub működött, ennek hiányát pedig egy ablakra ragasztott cetli jelzi – hívta fel a figyelmet a közösségi médiában a tűzvész egyik túlélője. Az épületben többek között táncórákat tartanak.
Tehetetlen az ország a súlyos égési sérültek kezelésében
Mint arról beszámoltunk, Sorina Pintea egészségügyi miniszter hétfőn azt nyilatkozta: jelenleg tizenegy ágy áll Romániában a súlyos égési sérüléseket szenvedett páciensek rendelkezésére. Hozzátette, szerinte nincs is olyan európai ország, amely egymaga el tudna látni többtucatnyi súlyos égési sérültet. A szaktárca vezetője azt is elmondta, Bukarestben fogják létrehozni az első bőrbankot, amely a kolozsvári kórházakat is kiszolgálja majd. A következő szakaszban pedig Iaşi, Temesvár és Marosvásárhely kap bőrbankot.
A bejelentés előzménye, hogy a Digi24 egy korábbi riportja rámutatott: 22 év működés után bezárt az egyetlen bőrbank Romániában, és ezt 8 hónapig titkolták a hatóságok. A riportból az is kiderült: a súlyos égési sérültek kezelésére egyetlen kórház alkalmas az országban, a bukaresti égéssebészeti kórházban azonban csak öt ágy van a Digi24 információi szerint.
Ugyanakkor az utóbbi három évben a média több ízben felvetette az egészségügyi hatóságok felelősségét is, ugyanis 2015-ben a felajánlott külföldi segítséget a hatóságok csak napokkal később, a közvélemény nyomásának engedve vették igénybe, és emiatt a Colectiv-tűz sok olyan – az otthoni kórtermekben alkalmatlan környezetben ápolt – sérültje halt bele a kórházban szerzett fertőzéseibe, akiket külföldön valószínűleg megmenthettek volna.
A bíró nyugdíjazása miatt nemrég elölről kezdődött a bizonyítási eljárás a tragédia feltételezett felelőseinek – a tűzvédelmi előírásokat figyelmen kívül hagyó klubtulajdonosok, a szórakozóhely ellenőrzését elmulasztó tűzoltók és a működési engedélyt a rendellenességek ellenére kiadó kerületi polgármester – büntetőperében.
Délelőtt Klaus Johannis államfő koszorúzott a tragédia helyszínén, délben két közeli templomban is emlékmisét celebráltak, este pedig a sebesülteket és az áldozatok hozzátartozóit tömörítő Colectiv GTG 3010 egyesület a „gitárok menete” elnevezéssel szervez felvonulást a zenésztársak részvételével a közeli Unirii térről ahhoz a gyárcsarnokból kialakított egykori belvárosi szórakozóhelyhez, ahol három éve tragédiába torkollott a Goodbye to Gravity rockegyüttes koncertje.
- 33739 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33741 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33741 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33742 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33744 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33744 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni