A csíkszeredaiak dönthetnek városuk ikonikus épületének sorsáról
Idén ősszel új gazdára talált a csíkszeredai régi Népművészeti Iskola Petőfi utcai épülete. Az új tulajdonos elsősorban közhasznú célra használná az épületet, ezért a lakosság véleményét kérik a benne kialakítandó tevékenység meghatározására.
A sétálóutca tetején található ikonikus, kék színű házat Dr. Bochkor Béla ügyvéd, a Csiki Lapok felelős szerkesztője építtette 1902-ben, majd 1928-ban a Daradics család tulajdonába került. Először Takarékpénztárként, később a Transilvania Bank székhelyeként, aztán rendőrségi épületként, végül pedig az Albina Szövetkezet otthonaként hasznosították az illetékesek.
1960 után már oktatási célokat szolgált, előbb az Építészeti Szakközépiskola bentlakása volt, majd a közelben fekvő 1. számú Általános Iskola gondjainak enyhítésére osztálytermeket alakítottak ki benne, később pedig a Művészeti Népiskola vette használatba. Az épületet 2018-ban egy csíkszeredai vállalkozó vásárolta meg.
Lázár Csaba vállalkozó elmondta, a lakosságtól olyan ötleteket várnak, amelyek lehetővé teszik az önfenntartást, és aktívan hozzájárulnak a város életéhez. A Maszolnak arra a kérdésére, hogy miért vásárolták meg az épültet, elmondta: több olyan ingatan van a városban, amely a régi Csíkszeredából maradt fent, és úgy gondolták, hogy legalább a város központjában lévőknek meg kell maradniuk eredeti állapotukban. Ezek között akadnak olyanok is, amelyek elhagyatottan állnak, és emiatt folyamatosan romlik állapotuk.
„A Petőfi 36. alatti patinás ház már több, mint tíz éve állt üresen. A tulajdonosok nem fektettek az épületbe, hiszen ők értékesíteni szerették volna. Nem volt karbantartásra sem lehetőségük, és mert több ígéret is volt vásárlásra, a javítási munkálatok mindig elmaradtak. Mi azt láttuk, hogy ha nem történik valami most, az épület állapota valószínűleg javíthatatlanná válik. Ezért úgy határoztunk, megvásároljuk” – magyarázta a vállalkozó.
Arra a kérdésünkre, hogy miért kéri ki az emberek véleményét, kijelentette: a tizenöt év vállalkozói múltja megtanította arra, hogy jobb döntést lehet hozni, ha előbb más embereket is megkérdeznek. „A Petőfi 36. esetében az a döntés született, hogy az épületet a köz hasznára szeretnénk fordítani. Logikus volt tehát, hogy azok véleményét kell kikérni, akiknek szánjuk az épületet. Ez is jó döntésnek bizonyult, hiszen már az első három napban megannyi olyan ötlet és javaslat érkezett, amelyekre mi nem gondoltunk” – mondta Lázár Csaba.
- 34225 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34227 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34227 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34229 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34230 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34230 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni