A MOGYE rektora szerint erőltetett összekapcsolni az angol és a magyar kar ügyét
Leonard Azamfirei rektor szerint erőltetett kísérlet a Marosvásárhelyi Orvosi, Gyógyszerészeti, Tudomány- és Technológiai Egyetem (MOGYTTE) keretében létrejövő angol kar és a magyar tagozat által évek óta hiába követelt magyar kar ügyét összekapcsolni.
A rektor az MTI-nek adott interjúban megerősítette, hogy angol kar létrehozásáról döntött kedden a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Egyetem tavalyi egyesítése révén létrejött marosvásárhelyi egyetem szenátusa. Hozzátette: a 2019-2020-as tanévtől induló angol kar létrehozását az tette szükségessé, hogy az őszi tanévkezdéstől indul az egyetem hamburgi kihelyezett tagozata, amelyen angol nyelven képeznek orvosokat, és a struktúrát mind a román, mind a német jogszabályoknak meg kell feleltetni.
"Erőltetett az angol és a magyar kar ügyét összekavarni, mert a két témának teljesen más a háttere" - jelentette ki Leonard Azamfirei rektor. Hozzátette: az egyetem keretében létrejövő angol kar az egyetemen jelenleg is folyó angol nyelvű orvosképzési programot és az ősztől induló hamburgi programot foglalja magába. Megjegyezte: az angol nyelvű oktatásban a tanintézet megannyi magyar tanára is részt vesz.
Az intézmény magyar tagozata által évek óta hiába követelt önálló magyar struktúrákkal kapcsolatban elmondta: amikor 2012-ben az egyetemi szenátus feje fölött átnyúlva akarta az akkori kormány létrehozni a magyar kart, a kormányhatározatot a bíróság érvénytelenítette. Hozzátette: ha a magyar tagozat képviselői akarnak valamit, azt az egyetemi szenátusban kell felvetniük.
Fontosnak tartotta, hogy a magyar oktatók szüntessék be a tiltakozásukat, és vegyenek részt az egyetem döntéshozó szerveinek a munkájában. Úgy vélte: eleve kudarcra ítélt az a stratégia, hogy nem vesznek részt a szenátus ülésein, nem mondják el az álláspontjukat, amit aztán a sajtóban jelentetnek meg.
Január végén tárgyal a magyar oktatókkal
A rektor azt is megerősítette, hogy egy oktató javaslatára a szenátus megszavazta: az egyetem vegye fel Emil Palade román származású Nobel-díjas orvos nevét. Arra a felvetésre, hogy a magyar tradíciójú egyetem nevében helye lenne-e egy magyar tudós nevének is, Leonard Azamfirei kijelentette: "ez tárgyalási téma lehet az egyetem szenátusában".
A rektor az MTI-nek elmondta: január 28-ra hívta meg a magyar tagozat képviselőit egy tárgyalásra, amelyen a tagozat valamennyi gondja terítéken lesz. Hozzátette: részéről mindig is megvolt a tárgyalási készség, de ez nem mindig talált viszonzásra a magyar kollégáinál. Példaként említette, hogy a tavalyi egyetemegyesítés előtt két alkalommal is hiába hívta a tárgyalóasztalhoz a magyar tagozat képviselőit, végül neki kellett összehívnia a magyar oktatókat, hogy tájékoztassa az egyetemegyesítésről és válaszoljon a kérdéseikre.
Ezek az előzmények
A MOGYE-n 2011-ben alakult ki éles konfliktus az állami egyetem román vezetése és magyar tagozata között amiatt, hogy az egyetem vezetése az intézményi autonómiára hivatkozva nem léptette életbe az új oktatási törvény magyar szempontból fontos előírásait. A konfliktust 2012 májusában az Ungureanu-kormány úgy próbálta rendezni, hogy kormányhatározattal hozta létre az egyetemen belül a magyar kart. Intézkedése miatt a szociáldemokrata ellenzék bizalmatlansági indítványt terjesztett be a parlamentben, és megbuktatta a kormányt.
A MOGYE román királyi rendelettel kizárólag magyar tannyelvű intézményként alakult meg 1945-ben. Az intézményben a kommunista pártvezetés szóbeli utasítására vezették be 1962-ben a román nyelvű oktatást is, amely fokozatosan háttérbe szorította a magyar orvosképzést. Az elmúlt években az egyetem vezető testületei a román oktatók kétharmados többségével működtek, és a magyar tagozat elsorvasztására törekedtek.
A magyar tagozat tavaly szeptemberben arról döntött, hogy a magyar vezetők mindaddig nem töltik be tisztségeiket, amíg nem születik a magyar nyelvű oktatás jövőjét hosszú távon biztosító, megnyugtató döntés. Távolmaradásukkal az ellen tiltakoztak, hogy álláspontjukat rendszeresen figyelmen kívül hagyta az egyetem vezetése.
- 35682 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35685 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35686 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35687 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni