Hargita megyei iskolaigazgatók az érettségiről: a gyengébb teljesítmény oka a román vizsga
A jelenlegi vizsgarendszer egyértelműen plusz erőfeszítéseket vár el a kisebbségi diákoktól: a román nyelv és irodalomból elért gyenge osztályzatok az oka annak, hogy Hargita megye ismét az utolsó közt van az országban az érettségi átlagok rangsorában – értékelték a Maszol által megkeresett iskolaigazgatók.
A végletek jellemzik az idei Hargita megyei érettségi eredményeket. Míg az elméleti líceumok viszonylagosan jónak mondható eredményekkel többségében az országos átlag fölött teljesítettek, a szakközépiskolák és a szakiskolák teljesítménye jelentősen elmarad ettől. Az ország 177 színtízes médiáját elért tanulójának egyike sem Hargita megyéből került ki, sok helyen az előző években végzett vizsgázók is rontják az átlagot.
A rendszer az elméleti líceumoknak kedvez
Megyei és országos viszonylatban is kiemelkedő a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium 90,8 százalékos átmenési aránya és 8,10-es jegy átlaga. A Maszol érdeklődésére Varga László, az iskola igazgatója elmondta, hogy az ez évi eredmény a sokévi átlagnak felel meg az általa vezetett intézményben.
„Papírforma eredménynek tartjuk, hiszen minden évben nagyjából 90 százalék körül szoktak teljesíteni a diákjaink, ennek megfelelően természetesen elégedettek vagyunk az idei eredményekkel” – foglalta össze az intézményvezető. Varga László hozzátette: kemény, kitartó munka és hozzáértés a siker kulcsa. Ugyanakkor megjegyezte, hogy a jelenlegi érettségi rendszer leginkább a Márton Áron Gimnáziumhoz hasonló elméleti típusú iskoláknak kedvez. „Azt meg kell még jegyeznem, hogy a jelenlegi vizsgarendszer egyértelműen plusz erőfeszítéseket – a román nyelv és irodalom vizsgát – vár el a kisebbségi diákoktól. Ennek tükrében különösen pozitívnak ítélem meg az iskolánk teljesítményét” – mondta Varga László.
Bukások csak román nyelvből
A szintén csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban 81,3 százalékos átmenési aránynak örülhettek, ami Hargita megyét tekintve a második helyre volt elég. Tamás Levente iskolaigazgató úgy értékelt, hogy örömmel tölti el ugyan a megyei rangsorban elfoglalt helyezésük, örömük nem lehet teljes, hiszen a most elballagott diákok közül 15-nek nem sikerült az érettségije. „A kudarc oka egyértelműen a román nyelv: kivétel nélkül románból buktak meg a diákok” – mondta Tamás Levente.
Az iskolaigazgató kiemelte, hogy ha csak az idén végzetteket néznék, 85 százalékos lenne az átmenési arány, az előző évekből visszairatkozottak egyértelműen rontottak a statisztikán. „Az országos eredményeket tekintve az eredményeink feljogosítanak arra, hogy büszke legyek az iskolánkra, az elmúlt évek eredményei nem voltak véletlenek” – fogalmazott az igazgató. Tamás Levente hozzátette: amíg nem történik változás a vizsgarendszerben, illetve a román nyelv oktatásában, addig a kisebbségi tanulók egyszerűen nem indulhatnak egyenlő esélyekkel az érettségi vizsgán.
A legjobb szakközépiskola a Kájoni
Az elméleti iskolákat követően a legjobb átlaggal rendelkező csíkszeredai Kájoni János Szakközépiskolában 72 diáknak sikerült a vizsga a 139 beiratkozott tanuló közül, ez 51,7 százalékos átmenési arányt jelent. Az iskola igazgatónője, Sükösd Annamária önkritikusan úgy fogalmazott a Maszol megkeresésére: „bár mi is gyengék vagyunk, mégis a gyengék közül kiemelkedünk”.
Az igazgatónő ugyanakkor két pozitívumot megemlített az iskola teljesítményéről: a megyei összevetésben az átlag felett teljesítettek és a tavalyi eredményeknél szintén jobbak voltak az idei, fellebbezés előtti eredmények. A diákoknak két tantárgy vizsgakövetelményei okoztak különösen nehézséget, a matematika és a román nyelv. Az igazgatónő hangsúlyozta, bíznak abban, hogy a fellebbezések után még javulhatnak az eredmények, mert több diák kapott 4-5 közötti jegyet románból, míg más tantárgyakból 7-8 közötti átlagot értek el. Ha pedig csak az ebben az évben végzetteket néznék, 56 százalék lenne az átmenési arány.
Az iskolában magyar nyelv és irodalomból igazán jól teljesítettek a diákok, több 9-esen felüli jegy született, és egy bukás sem volt. Egyébként két osztály kiemelkedett: a gazdasági technikusi és a turisztikai technikusi osztályok átlag feletti eredményt hoztak. Ugyanakkor az iskola legjobb teljesítményét a közigazgatási technikus osztály adta, egy érettségiző lány itt 9,17-es átlagot ért el. Sükösd Annamária hangsúlyozta: megnehezíti a pedagógusok dolgát, hogy a 8. osztály elvégzése után rendkívül gyenge román tudással érkeznek hozzájuk a diákok.
- 34951 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34953 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34953 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34954 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34956 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34956 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni