FRISSÍTVE - MOGYE: a rektor magyar nyelvű informatika szakot indítana
FRISSÍTVE: Magyar informatika szakot indítana a Marosvásárhelyi George Emil Palade Orvosi Gyógyszerészeti Tudomány és Technológiai Egyetemen (MOGYTTE) Leonard Azamfirei rektor. FRISSÍTÉS: Ez a lépés nem csökkenti a román vezetés bűnét a magyar nyelvű orvosképzés tudatos elsorvasztásában – reagált csütörtökön Leonard Azamfirei bejelentésére Novák Csaba Zoltán Maros megyei szenátor, aki maga is a sajtóból értesült a hírről.
Amint a Zi-de-zi.ro helyi portál közölte: a rektor kedden megbeszélésen vett részt azokkal az oktatókkal, akik a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem (MOGYE) és a Petru Maior Egyetem tavalyi egyesítése előtt az utóbbi egyetemen tanítottak. Miután arról tájékozódott, hogy az oktatók közül hányan beszélnek magyarul, azt javasolta, hogy indítsák el a magyar informatikusképzést az egyetemen. A rektor megemlítette: a magyar informatika szakkal a munkaerőpiacon jelentkező óriási keresletet elégítenék ki.
„Teljes támogatásomról biztosíthatom önöket, meglesz a logisztikai és adminisztratív háttér, és a siker végül az egész (egyetemi) közösségé lesz. Mindannyian egy multikulturális egyetem tagjai vagyunk, amelyik az egyetemegyesítés után is teljesíti a vállalt küldetést, és amelyik továbbra is fejlődési keretet teremt bármilyen konstruktív kezdeményezésnek” – idézte a portál a rektort. Amint a Zi-de-zi.ro portál közölte: a magyar informatika szak beindításának gondolata kedvező visszhangra talált az oktatók között.
Szabó Béla, az egyetem magyar tagozatának vezetője az MTI tudósítójától értesült Leonard Azamfirei tervéről. Megjegyezte: a rektor a magyar nyelvű orvos és gyógyszerészképzés problémáinak a megoldása helyett olyan szakon szeretne magyar nyelvű képzést elindítani, amely a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem (EMTE) marosvásárhelyi karán és a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetemen (BBTE) is jól működik már. Hozzátette: a bejelentett szándék nem vonatkozik a hét végén induló idei tanévre.
Szabó Béla azt is elmondta: a tavalyi egyetemegyesítéskor a rektor magyar nyelvű orvosmérnöki képzés beindítását helyezte kilátásba, ennek a beindítása még várat magára. Azt is hozzátette: a magyar tagozat helyzete nem javult az egyetemen. A rektor által a nyár elején ajánlott magyar preklinikai főtanszék nem alakult meg, így a magyar nyelvű képzés továbbra is ki van szolgáltatva az egyetemen belüli román többség akaratának. A magyar tagozat képviselői a magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés bizonyos fokú önállóságát biztosító magyar kar, vagy három magyar főtanszék létrehozását tartják szükségesnek.
FRISSÍTÉS: Ez a lépés nem csökkenti a román vezetés bűnét a magyar nyelvű orvosképzés tudatos elsorvasztásában – reagált csütörtökön Leonard Azamfirei bejelentésére Novák Csaba Zoltán Maros megyei szenátor, aki maga is a sajtóból értesült a hírről.
Facebook-oldalán a politikus azt írta: „minden olyan intézkedés üdvözlendő és támogatandó, amely bővítené a magyar nyelvű felsőoktatást, ám meggyőződésem, hogy ezzel az egyetem román vezetősége nem kompenzálhatja azokat a súlyos múlasztásokat, amelyeket a magyar nyelvű oktatás terén szisztematikusan elkövetetett, magyarán, nem csökkenti a román vezetés bűnét a magyar nyelvű orvosképzés tudatos elsorvasztásában.”
Rámutatott: az RMDSZ továbbra is kéri a magyar főtanszék elindítását, mert értelmezése szerint „mindaddig, amíg ez nem történik meg, addig minden ilyen jellegű szóbeli kezdeményezés csupán szándékos figyelemelterelésnek, a magyar közösség tudatos megtévesztésének tekinthető”. Novák Csaba Zoltán a tárgyalások folytatását szorgalmazta az egyeten vezetősége és az RMDSZ között.
- 34215 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34217 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34217 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34218 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34220 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34220 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni