Hazaszállították a száműzetésben 37 éve elhunyt Ilona anyakirályné földi maradványait
Több mint hét évtizeddel elűzetése után pénteken hazaszállították Romániába a Svájcban 37 éve elhunyt Ilona román anyakirályné földi maradványait.
A román királyi házat vezető Margit hercegnő, a "román korona őre" döntésének megfelelően Románia utolsó uralkodója, I. Mihály király anyjának maradványait a Curtea de Argeș-i új érseki és királyi ortodox székesegyházban szombaton helyezik végső nyugalomra.
Ilona görög és dán királyi hercegnő 1896. május 3-án született Athén mellett, I. Konstantin görög király és Zsófia porosz királyi hercegnő gyermekeként. Viktória brit királynő dédunokája és I. Miklós orosz cár ükunokája Károly román trónörökös herceghez ment feleségül 1921-ben, az anyakirályné címet pedig 1927-ben kapta, amikor fia, az akkor ötéves Mihály első ízben lett Románia uralkodója. I. Mihály második (1940-1947) uralkodásának a kommunisták vetettek véget. Amikor a trónról lemondatták és elűzték, Ilona anyakirályné vele együtt hagyta el az országot, ahova többé nem térhetett vissza.
A Lausanne-ban 1982-ben elhunyt görög királyi hercegnő és román anyakirályné maradványait a román légierő repülőgépe szállította pénteken Bukarestbe, ahol katonai tiszteletadással fogadták. Koporsója előtt román állami vezetők - többek között Viorica Dăncilă ügyvivő miniszterelnök, Ludovic Orban kormányfőjelölt, több kormánytag, az Egyesült Államok bukaresti nagykövete, a római katolikus, görög katolikus püspökök, örmény, izraelita és muzulmán egyházi vezetők rótták le kegyeletüket.
Az Európai Unió állam- és kormányfőinek értekezletén külföldön tartózkodó Klaus Johannis román államfő az elnöki hivatal honlapján közzétett üzenetében történelmi igazságtételként, a hazafiságot, a nemzeti identitás helyreállítását szolgáló "szükséges" gesztusként értékelte az anyakirályné maradványainak hazahozatalát és újratemetését.
A koporsót szállító gyászmenet rövid kitérőt tett Ilona anyakirályné egykori lakhelyénél, a bukaresti Erzsébet-palotánál, majd Curtea de Argeș, a Bukaresttől 150 kilométernyire északnyugatra található - több középkori havasalföldi fejedelem székhelyéül szolgáló - kisváros felé indult, amely a 20. században a román királyi család temetkezési helyévé vált.
- 34167 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34169 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34169 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34170 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34172 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34172 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni