Ismét elszaporodtak Erdélyben a medvetámadások – miben látják a politikusok a megoldást?
Hiába lépett hatályba a múlt év közepén a romániai medvekérdés megoldására kidolgozott akcióterv, az országban – különösen idén ősztől – megsűrűsödtek az emberéleteket is követelő medvetámadások, és szinte mindennaposak a vadkárokról szóló hírek, most már nem csak Erdélyben, hanem Kárpátokon túli régiókban is. A témával foglalkozó sorozatunkban elsőként politikusokat kérdeztünk arról, hogy miért nem működik az akcióterv, és hogyan lehetne megfékezni a riasztó jelenséget.
Tánczos Barna Hargita megyei szenátor szerint a medvetámadások teljes kizárása ugyan továbbra sem lehetséges, de a megelőzésük igen. Az RMDSZ politikusa úgy véli, főként a környezetvédelmi minisztériumot terheli a felelősség amiatt, hogy ezen a téren az elmúlt egy évben nem történt jelentősebb előrelépés. Megjegyezte: a medvepopuláció szabályozása rendkívül komplex feladat és óriási felelősséggel jár, ennek ellenére voltak olyan miniszterek, akik teljes mértékben kibújtak ez alól a felelősség alól, nem akartak beavatkozni ebbe az ügybe.
Tánczos: legyen ismét kilövési kvóta
A konkrét lépésekkel kapcsolatosan a szenátor elmondta: az RMDSZ az javasolja, hogy legyen ismét kilövési kvóta. "Azt szeretnénk, hogy legyen beavatkozási lehetőség. Igaz ugyan, hogy ez csak az egyik módja a medvepopuláció szabályozásának, és ez csak egy kis szelete annak az intézkedéscsomagnak, amellyel a medvét a saját életterében kell tartani, és amelyekkel valamilyen formában kezelni kell a medve-ember együttélést erdőben és erdőn kívül. De az is biztos, hogy a létszám-szabályozásnak egyik eleme a kilövési kvóta kell hogy legyen" – magyarázta. Tánczos Barna szerint nem megfelelő a jelenleg érvényben lévő kvóta, amely csak az embereket fenyegető és vadkárokat okozó egyedek kilövését engedélyezi. „Ezzel csak lövünk a medve és a probléma után, ez egy poszt-faktum és szinte bosszúállás típusú intézkedés” – jelentette ki.
A szenátor elmondta: a vadnak kijár a tisztelet. Megvannak a vadászat erkölcsi szabályai a vadászati tevékenységek keretében is. Szerinte lehet ezt a problémát megfelelően kezelni, etikusan és különböző írott és íratlan szabályokat betartva. „Úgy, hogy nincsen vadászati kvóta, biztos, hogy nem lehet a medveproblémát megoldani. A medve egyre gyakrabban elhagyja az életterét. Olyan helyeken bukkan fel, ahol évtizedeken, évszázadokon keresztül medvét nem láttak” - emelte ki a szenátor. Tánczos Barna elmondta, éppen ezért kérték Korodi Attila képviselővel közösen, hogy sürgősen ülésezzen a két képviselőházi szakbizottság, amelynek alapfokon jelentést kell készítenie a vadászati törvényt módosító RMDSZ-es tervezetről.
A jogszabályt a szenátus már elfogadta, s ha a képviselőházon is átmegy, akkor a medve öt évre lekerül a védett fajok listájáról, és öt évre engedélyeznék a kilövését. „Korlátozott időre, megfelelő szakmai háttérrel, megfelelő létszámokat jóváhagyva, tudományos módszerekkel kiszámított kvótákat jóváhagyva, de kényszerítsük rá a minisztériumot, hogy intézkedjen. Én bízoM abban, hogy mire lejár az elnökválasztási kampány utolsó két hete, a két bizottság el tud készíteni egy jelentést, és utána az első héten akár a plénum elé kerülhet a képviselőházban ez a tervezet” – foglalta össze Tánczos Barna.
Tájgazdálkodási munkacsoport Csíkszeredában
Hargita Megye Tanácsa az általa létrehozott Tájgazdálkodási munkacsoport szakmai javaslatait figyelembe véve szeretne hosszú távú megoldást találni a medveproblémára. A munkacsoportban vadászok, biológusok, gazdálkodók, méhészek, szociológusok vesznek részt, és velük együtt dolgoznák ki a megoldási javaslataikat. Borboly Csaba tanácselnök szerint az egyik legfontosabb, hogy partnerre találjanak a helyi önkormányzatokban és a lakosságban. Mint mondta, szeretnék elérni, hogy minden medve-megjelenés, minden károkozás legyen megfelelően dokumentálva és jelentve.
Borboly Csaba erről a csíkszeredai sajtótájékoztatóján beszélt csütörtökön. A megyeelnök ismételten kitért arra, hogy lehetőség szerint értesítsék a megyei tanácsot is a bejelentések megtételéről, hogy tudják követni a beadványok sorsát. Ugyanakkor a bejelentések, a kártalanítás csupán a felületi kezelését jelentik a problémának.
„A Tájgazdálkodási munkacsoport azon dolgozik, hogy ne csak a szem előtt lévő problémákkal foglalkozzunk, hanem a problémák mélyére ássunk, és megoldásokat keressünk. Ilyen szempontból dolgozunk tovább megyei szinten és nagy sikerként könyveljük el, hogy az Európai Unió nagyragadozókkal foglalkozó platformja november 19-én Csíkszeredában fogja tartani a megbeszélését" – jelentette ki a tanácselnök. Hangsúlyozta, hogy a nagyvadak tekintetében is természetesen az uniós irányelvek élveznek elsőbbséget, ezek felülírják a tagállami szabályozásokat. De a politikus szerint a csíkszeredai platform további lehetőségeket fog teremteni a helyzet megoldásában.
„Látjuk a rendszer hibáit. Ezt most mind kitisztítjuk, közszemlére tesszük és a döntéshozók felé tudunk egy világos képet biztosítani” – fogalmazott Borboly. A tanácselnök elmondta: olyan döntések meghozatalát szeretnék elérni a törvénykezésben, amely által az emberéletek védelme jobban biztosított, ésszerűsítik a kárbejelentéseket, megszüntetik az ezzel kapcsolatos anomáliákat, hatékonyabbá teszik a közbelépéseket és a veszélyes egyedek kivonását felgyorsítják. „Ebből is látszik, hogy Bukarestnek számos módosítást kell végrehajania” – összegzett a tanácselnök, aki csalódottságának adott hangot amiatt, hogy az új kormány nem reagált az európai uniós platform csíkszeredai eseményére.
Borboly Csaba sikeresnek ítélte meg az október hónapban lezajlott kampányt, amelynek célja az volt, hogy a lehető legpontosabb képet kapjanak a hatóságok a medvék jelenlétéről, az általuk okozott károkról, valamint a lakosság tegye meg a kárbejelentéseket. Ez utóbbihoz kidolgozták a megfelelő kárbejelentő lapokat és segítséget nyújtottak a dossziék összeállításában is. A kampány ideje alatt 22 esetben figyelmeztették a lakosságot SMS-ben a RO-Alert rendszeren keresztül, ezen kívül 28 kárt jelentettek be. Az elmúlt évben havonta átlagban 15 kárbejelentés történt, ehhez képest kiemelkedőnek tekinthető az októberi bejelentések száma. A tanácselnök kiemelte, továbbra is számítanak a lakosság és a helyi önkormányzatok együttműködésére a medvék megjelenésének és az általuk okozott károk jelentésében.
- 34948 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34950 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34950 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34952 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34953 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34953 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni