Koronavírus Romániában: mutatjuk a legfontosabb információkat (percről percre)
Április 16-tól újabb 30 napra meghosszabbította a koronavírus terjedése miatt március 16-án bevezett szükségállapotot az államfő. A szükségállapot május 15-én lejár, addig az országban továbbra is kijárási korlátozások vannak érvényben. Romániában 16 247-re nőtt eddig a COVID-19 vírussal fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma elérte a 1053-at. Cikkünk folyamatosan frissül a koronavírussal kapcsolatos hazai fejleményekkel.
Az RMDSZ kérésére, a magyar kormány jóvoltából egymillió maszkból álló tajvani magánadomány érkezett Erdélybe, ebből 64 ezer egyszer használatos egészségügyi maszkot hoztak Háromszékre. Kórházak, öreg- és gyermekotthonok, valamint vizsgázó diákok részesülnek belőle. (K. Zs.)
Újabb hét koronavírusos beteg haláláról érkezett jelentés - közölte csütörtök este a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS). Ezzel 1053-ra emelkedett azoknak a személyeknek a száma, akiket COVID-19-cel diagnosztizáltak, és nem élték túl a betegséget. Legutóbb három nő és négy férfi halt meg, a legfiatalabb közülük 49, a legidősebb 90 éves volt. (Agerpres)
Aktualizálta csütörtökön az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) a COVID-19-cel kapcsolatos esetdefiníciókat. Például fertőzésgyanúsnak minősül:
- az az akut légúti megbetegedésben szenvedő páciens, akinél hirtelen fellép legalább egy a következő tünetek közül: köhögés, láz, nehézlégzés;
- bármilyen tüdőgyulladásos, bronchopneumoniás (+/- mellhártyagyulladás) személy;
- az a súlyos akut légúti megbetegedésben (SARI) szenvedő, lázzal, köhögéssel vagy nehézlégzéssel küzdő páciens, akinek az állapota egyik napról a másikra kórházi kezelést igényel.
A polgári esketéseket és a házassági nyilatkozatok átvételét április 7-én függesztették fel a bihari megyeszékhelyen, május 18-án, hétfőn 8 órától azonban ismét jelezhetik házasságkötési szándékukat a nagyváradi polgármesteri hivatal anyakönyvi hivatalánál. (F. N. L.)
Szeptember 1. előtt nem lesznek fesztiválok, koncertek, a múzeumok készülnek az újranyitásra, a színházak pedig talán szabadtéri előadásokban reménykedhetnek, derült ki Bogdan Gheorghiu kulturális miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján. (News.ro)
Az egészségügyi létesítményeknek az egészségügyi tárca koordinálása alatt kell maradniuk, és szükség van az egészségügyi törvény megújítására, mivel az már „meghaladott” – jelentette ki csütörtökön Nelu Tătaru egészségügyi miniszter annak kapcsán, hogy a Suceava megyei sürgősségi kórháznál végzett ellenőrzések több működésbeli hiányt is felfedtek. (Agerpres)
A kormány sürgősségi rendeletet készül elfogadni a szükségállapot megszűnése és a vészhelyzet életbe lépése közötti átmeneti időszak áthidalására, hogy még csütörtökön kihirdethesse a vészhelyzetet – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Ludovic Orban miniszterelnök.
A szükségállapot lejárta után újranyithatnak a fogászati rendelők, azonban a vészhelyzetre vonatkozó szabályozásoknak eleget téve sokkal szigorúbb feltételek mellett fogadhatják pácienseiket. Utánajártunk, hogyan vélekednek minderről a fogorvosok: elmondásuk szerint ellentmondásos, munkájukat megnehezítő körülmények várnak rájuk. Az arcpajzs takarja a láthatóságot, a minden páciens utáni védőruhacsere és fertőtlenítés megszaporítja a munkát, és elvesz a kezeléssel töltött időből. (Bereczki Szilvia)
A segélyszállítmányt a záróvizsgákra készülő nyolcadikos és tizenkettedikes diákoknak, valamint tanáraiknak bb erdélyi idősotthonok lakóinak, a Szent Ferenc Alapítvány munkatársainak és a gondozásukban lévő gyerekeknek, a Caritas Alapítvány és a Diakónia Alapítvány munkatársainak juttatják el, de kórházaknak, önkormányzatoknak és az egyházaknak is visznek belőle Erdély-szerte.
Újabb húsz koronavírus-fertőzött hunyt el Romániában, így 1036-ra emelkedett a járvánnyal kapcsolatba hozható halálesetek száma, közölte szerda este a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS). Tíz nő és tíz férfi halt meg, 27 és 90 év közöttiek voltak.
A román ortodox egyház vezetősége úgy döntött, elfogadja Dániel pátriárka javaslatát és a liturgia keretében történő közös áldoztatást egy bizonyos időre felfüggesztik a járvány miatt, közben pedig egyeztetnek más országok ortodox egyházaival. Vasile Bănescu, a román ortodox egyház szóvivője a döntést ismertetve az Agerpres hírügynökségnek szerdán elmondta, hogy Dániel pátriárka egyeztetett a zsinat tagjaival, és arra a következtetésre jutottak, hogy a liturgia keretében a hívek megáldoztatását rövid időre, átmenetileg felfüggesztik, amíg konzultálnak más országok ortodox egyházaival is. Nem részletezte, hogy pontosan mennyi időre szól a felfüggesztés. (MTI)
Egyetlen egészségügyi alkalmazott sem kapta meg eddig a koronavírus-fertőzötteket kezelőknek ígért veszélyességi pótlékot, ugyanis a kórházak nem küldték el a minisztériumba az erre jogosultak listáját, állítja Nelu Tătaru egészségügyi miniszter a Digi24.ro szerint. Az Europa FM-nek nyilatkozó tárcavezető úgy tudja, a kórházak vezetői dolgoznak a listákon, a 2500 lejes bónuszt pedig csak akkor utalhatják ki, amikor ezeket megkapták. (Digi24.ro)
A május 15-ét követő néhány napban, a szükségállapot és a vészhelyzet közti átmenti időszakban az embereknek a józan paraszti eszükre hallgatva kell viselkedniük, hogy „ne nullázzuk le azt a két hónapot, amit eddig elszigeteltségben végigszenvedtünk” – vélte Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere. (K. Zs.)
A koronavírus halálos áldozatai 89,3 százalékának legalább még egy másik betegsége is volt, ami csökkentette a túlélés esélyeit – derül ki az Országos Közegészségügyi Intézet keretében működő Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központ jelentéséből. (Agerpres)
- 34230 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34232 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34232 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34235 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34235 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni