Koronavírus: a kórházak elégedetlenek a rendeltetésük megváltoztatásával
Az ország több kórházát is meglepetésként érte és elégedetlenek az egészségügyi minisztérium rendeletével, amely megváltoztatta a rendeltetésüket és kijelölt 52 intézményt, ahol a jövőben koronavírus-fertőzött betegeket kell ellátni.
Kovászna megyében eddig a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház látta el a koronavírus-fertőzött vagy fertőzésgyanús eseteket, ám a Hivatalos Közlönyben megjelent rendelet értelmében a kézdivásárhelyi városi kórház kisegítő státust kapott, ami azt jelenti, hogy oda küldenék azokat a fertőzött betegeket, akiknek valamilyen társult betegsége is van. Hasonló a helyzet Brassó megyében is, ahol a fogarasi városi kórházat minősítették kisegítő kórházzá, ám ennek megváltoztatását kérik a kórházigazgatók és Adrian Veștea megyei tanácselnök is, mert nem szeretnék, ha a brassói kórházakból Fogarasra hurcolnák a fertőzést.
Megyénként egy kórház kellene
Szakemberek javaslatai és több érv is amellett szólnak, hogy megyénként egy kórházba csoportosítsák az erőforrásokat, és ott lássák el a koronavírus-fertőzötteket és a fertőzés gyanús személyeket, ne pedig két kórházba osszák meg a rendelkezésre álló erőforrásokat és a betegeket is, hívta fel a figyelmet András Nagy Róbert. A sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház menedzsere elmondta: átiratot küldött az egészségügyi minisztériumba, kérve, hogy változtassák meg a kórházi besorolást tartalmazó listát.
A sepsiszentgyörgyi kórházigazgató szerint megyénként egy jól felszerelt és ellátott kórházat kellene kialakítani a koronavírus járvány elleni küzdelemre. „Számunkra sokkal nagyobb segítség lenne, ha a kézdivásárhelyi városi kórház megmaradjon meg «tisztának», hogy tudjuk odaküldeni a nem koronavírus fertőzött vagy fertőzés gyanús személyeket és ott biztonságos ellátásban részesüljenek” – mondta András Nagy Róbert.
Hozzátette: Sepsiszentgyörgyön már átszervezték és bővítették a kórház befogadóképességét. Az intézmény főépületét kimondottan koronavírus-fertőzöttek ellátására rendezték be, ahol egy időben 200-250 beteget el tudnak látni, illetve további 60 fertőzésgyanús személyt tudnak elkülöníteni. Emellett két és félszeresére növelték az oxigénellátás kapacitását. „Kérjük, hogy a kórházak feladatait ne keverjék össze és a hatékony betegellátás érdekében összpontosítsák megyénként egy helyre a koronavírus leküzdéséhez szükséges erőforrásokat”, mondta az igazgató
Kézdivásárhelyen sem örvendenek
A kézdivásárhelyi városi kórház vezetősége - Canea-Kocsis András menedzser és Dr. Borbáth Anikó orvosigazgató – közleményben foglalt állást a kialakult helyzetről. Rámutatnak, hogy a céhes városi kórház eddig a sürgősségi esetek ellátását biztosította, ám a megváltozott rendeltetés után azokat a koronavírusos betegeket kell fogadnia, akik a társbetegségük kezelése érdekében szorulnak orvosi ellátásra, például, ha egy koronavírussal fertőzöttnek szülnie kell vagy végtagtörést szenvedett stb.
Hozzáteszik: a kórház vezetősége ígéretet kapott, hogy az igazolt koronavírusos betegeket ellátó kórházakat az egészségügyi minisztérium támogatja az ehhez szükséges orvosi gépekkel, illetve védőfelszerelésekkel. Rámutatnak ugyanakkor, hogy a rendelet értelmében a kézdivásárhelyi kórház egy szakember irányításával csak az enyhe koronavírus tünetekkel érkező betegek társbetegségeit kezeli, a kritikus állapotban lévő koronavírusos betegeket továbbra is a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház látja el. Arra kérik a kézdivásárhelyieket, hogy bármilyen orvosi sürgősségi eset állna elő, ne menjenek közvetlenül a kézdivásárhelyi kórházba, hanem kérjenek segítséget az 112-es sürgősségi hívószámon.
- 35615 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35618 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35618 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35619 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35620 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35621 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni