Mi legyen a tanévvel? Javaslatcsomagot fogalmazott meg a pedagógusszövetség
A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) beadványt fogalmazott meg az oktatási minisztérium felé, amelyben a tanév hatékony és méltányos lezárása érdekében különböző intézkedéseket javasol.
Mint ismert, kedden a tanügyminiszter is ismertette eddigi elképzeléseit az idei tanévről, és a Maszol arra vonatkozó kérdésére, hogy ez tartalmazta-e az RMPSZ javaslatait, Ferencz-Salamon Alpár alelnök elmondta, a javasolt intézkedések és a ma bejelentett tanügyminisztériumi döntések között vannak hasonlóságok, de konkrét visszajelzést nem kaptak a szaktárcától a beadványukra, ám a kisebbségi oktatásért felelős államtitkárság révén tudják, hogy az üzenet eljutott.
„A legfontosabb, hogy belátható naptára legyen ebben az időszakban a diákoknak, a tanévszerkezet tekintetében és a lezárásában” – fogalmazott érdeklődésünkre az RMPSZ alelnöke, nyomatékosítva: mindez nagy mértékben függ attól, hogy hányadikától folytatódhat az iskolai oktatás.
Konkrét forgatókönyvet várnak
Az RMPSZ országos elnöksége közleményben ismertette a beadványban megfogalmazott javaslatokat. Rövidtávon egyebek mellett jónak látnák, hogy a tanítási folyamat újraindításának lehetőségeiről a minisztérium konkrét forgatókönyveket juttasson el az iskolákhoz, valamint pontos, átlátható stratégiákat fogalmazzanak meg a II. félév és az idei tanév lezárásáról, a cikluszáró vizsgák megszervezéséről és a nyári vizsganaptár alakulásáról.
Elemzésük szerint – a járvány terjedésének függvényében – a tanítás leghamarabb június elsejétől folytatódhat, és a szaktárca megfontolására ajánlják a II., IV. és VI. osztályosok képességfelmérőinek lemondását a 2019–2020-as tanévben, és a tevékenységek online és/vagy postai rendszerben történő folytatását.
A tanulmányi helyzetek lezárására két lehetőséget javasolnak: legkésőbb június 12-ig az első félév eredményei alapján, vagy pedig vegyék figyelembe a második félév eredményeit is úgy, hogy legkésőbb június 12-ig a március 11. és május 29. közötti időszak online rendszerben történő tevékenységeket értékelik.
Beadványában az RMPSZ továbbá pótfelkészítőket javasol a vizsgatantárgyakból az általános- és középiskolák végzős évfolyamainak legkésőbb június 19-ig, valamint ugyaneddig a dátumig felzárkóztató/iskolai helyzetet tisztázó pótfelkészítők szervezését azoknak a diákoknak, akik nem vettek/vehettek részt a távoktatásban és/vagy akik az I. félév eredményei alapján évismétlési helyzetben lehetnek.
Szabadnapot kérnek a vizsgák között
A képességvizsga és az érettségi vizsga megszervezése kapcsán javasolják, hogy a vizsgatananyagot kizárólag a 2020. 01. 20-i keltezésű 3066-os számú minisztériumi rendeletben meghatározott tartalmakra korlátozzák, valamint a magyar tanulókat érinti az RMPSZ azon kérése, hogy a 2020-as vizsgaidőszakkal kezdődően a Matematika, illetve az Anyanyelv és irodalom vizsgák közé egy szabadnapot iktassanak be, akárcsak a Román nyelv és irodalom és Matematika vizsgák közötti szabadnap beiktatásával tették.
Javasolják emellett, hogy a képességvizsgát az illetékes hatóságok intézkedéseinek betartásával, különleges eljárás szerint szervezzék (például: egy nap alatt több vizsga szervezése, a vizsgázók elosztása több, kisebb tanteremben, a vizsgára szolgáló tantermek számának növelése). Továbbá felvetették, hogy a vizsgadolgozatokat digitalizálva (szkennelve) juttassák el a javítóközpontokba.
Közép- és hosszútávú intézkedéseket is javasolnak az oktatási rendszer hatékony és átfogó digitalizálása érdekében. A beadvány teljes szövegét itt olvashatja.
- 35681 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35683 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35684 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35685 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35686 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35686 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni