Ezekkel a szabályokkal indulhatnak újra az óvodák, bölcsődék
FRISSÍTVE: Megjelent hétfő este a Hivatalos Közlönyben a bölcsődék és óvodák nyári megnyitására vonatkozó, az oktatási, egészségügyi és a munkaügyi minisztérium által kidolgozott szabályzat. Mutatjuk, milyen közegészségügyi szabályokat kell betartani az újranyitott tanintézményekben.
Egyebek mellett rögzítik, hogy azok a szülők, akik igénybe vennék az állami bölcsődék és óvodák szolgáltatásait, és a nyári vakáció idején is odavinnék gyerekeiket, hétfőtől kérhetik ezek felvételét abba az intézménybe, amelybe a gyerek év közben járt.
A kéréseket a tanfelügyelőség összesíti, majd elküldi az intézményeket fenntartó önkormányzatoknak, hogy döntsenek arról, melyik oktatási egységet nyitják meg. Az érintett bölcsődék és óvodák listáját közzéteszik a tanfelügyelőségek székhelyén és ezek honlapján.
Soroljuk a szabályzatba foglalt legfontosabb intézkedéseket:
- Naponta szűrést végez az egészségügyi személyzet/megbízott személy a gyerekeken: a mért testhőmérséklet nem haladhatja meg a 37,3 Celsius-fokot, amennyiben mégis, 2-5 perc múlva megismétlik a mérést.
- Ha a hőemelkedés kitart és/vagy megfázásos tüneteket mutat a gyermek, nem vehet részt a foglalkozásokon.
- Érkezéskor a gyermekeket egyenként fogadja a megbízott személy, hazamenetelkor a szülő a tanintézmény bejáratánál várja a gyermeket. Gondoskodnak arról, hogy érkezéskor és hazainduláskor ne alakuljanak ki torlódások.
- A gyermekeket megtanítják, és segítik őket abban, hogy legalább húsz másodpercig vízzel és szappannal kezet mossanak.
- Naponta többször végeznek takarítást az intézményekben, minden felületet figyelmesen lemosnak, amihez a gyermekek hozzáérnek, a játékokat rendszeresen, legalább naponta tisztítják.
- Minden gyermek és alkalmazott számára hozzáférhetővé kell tenni a folyékony szappant és a papírtörlőket.
- Naponta többször – a gyerekek érkezése előtt, amikor az udvaron vannak, ebédidőben, este és a takarítások alatt –, legalább 20 percig szellőztetik a helyiségeket. Lehetőség szerint nyitott ablakokkal és ajtókkal zajlanak a foglalkozások.
- A légkondicionáló berendezések használata tilos.
- Az asztalokat és székeket egymástól megfelelő távolságra helyezik. Az asztalok helyét megjelölik, csökkentik a gyerekek számát a csoportokban úgy, hogy minden gyerekre legalább 4,5 négyzetméter felület jusson, az ebédlőben és a hálóban a gyerekeknek mindenkor legalább két méter távolságra kell lenniük egymástól.
- A nem fertőtleníthető játékokat nem veszik elő.
- Hangsúlyt fektetnek a szabadtéri foglalkozásokra.
- Az alkalmazottakon is naponta szűrést végeznek: testhőmérsékletük nem haladhatja meg a 37,3 Celsius-fokot, ha mégis, 2-5 perc múlva meg kell ismételni a mérést. Ha a hőemelkedés kitart és/vagy megfázásos tüneteket mutat egy személy, nem vehet részt a foglalkozásokon. Betegen tilos munkába menni, és annak is, aki igazolt koronavírusos személlyel került kapcsolatba.
- Az alkalmazottak folyamatosan arcmaszkot viselnek, amelyeket legtöbb négyóránként cserélnek, és az intézményen belül nem az utcai cipőben járnak.
- Lázas vagy beteg gyermeket nem vihetnek a szülők bölcsődébe, óvodába.
- A gyerekek nem vihetnek magukkal otthonról játékot.
(Címlapi illusztráció forrása: Agerpres)
- 34220 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34222 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34222 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34223 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34225 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34225 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni