Kilencmillió euróra pályázik közösen Hargita megye és a Sapientia
Hargita Megye Tanácsa európai uniós forrásokra pályázik a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel közösen, a gazdaság hatékonyságának növelése céljával. Egy ezt célzó integrált projekthez szeretnének pályázni közel kilencmillió euróra.
Azoknak a fiataloknak, akik például nem helyi kutatólaboratóriumokban dolgoznak, a Csíkszeredába való hazatérés perspektíva lehet. Azt kell elérnünk, hogy minél több tudással rendelkező fiatal érezze, hogy szükség van rá itthon, ehhez fogunk feltételeket nyújtani, de mindehhez szükség van EU-s finanszírozásokra – mondta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke egy augusztus 4-i csíkszeredai tanácskozáson.
Ez volt az első megyei szintű gyűlése a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökségnek (ADR), Hargita Megye Tanácsa részéről pedig ismertették a stratégiákat a 2021–2027-es időszakra vonatkozóan, illetve azon projektportfolió elkészítésének finanszírozásáról is értekeztek, amely a fontosabb stratégiai ágazatokat érinti.
Elhangzott: prioritásként kezelik, hogy a Sapientia egyetem jelenlegi, illetve további kutatóknak az együttműködésével olyan eredmények születhetnek, amelyek segítséget jelenthetnek annak, aki céget akar alapítani, vagy műhelyt nyitni. Ezáltal növelik a gazdaság hatékonyságát, és fontos, hogy erre a célra európai uniós pénzeket hívjanak le.
Hargita megyében a Sapientia egyetem, valamint a Vadgazdálkodási és Hegyvidéki Erőforrások Kutatási és Fejlesztési Intézete közreműködésével, a kutatók magas szintű tudásának alkalmazásával olyan megoldásokat, technológiákat fejleszthetnek ki, amelyekkel növelni lehet akár az élelmiszeripar, a fafeldolgozás terén a hatékonyságot. Abban bíznak, hogy sok kis- és középvállalkozás találhatja meg a számításait, ezért olyan üzleti jövőkép felvázolását tervezik, amelyben az egyetem kutatási, fejlesztési kapacitását is hasznosítják, mindezzel pedig a szokványostól eltérően komoly versenyelőnyt tudnak biztosítani.
A kutatást, fejlesztést és inkubátorházat érintő integrált projektek célja: megkönnyíteni a régióban működő kis- és középvállalkozások elindítását és fejlődését, amelyek egyetemekkel, állami intézményekkel és más üzleti partnerekkel együttműködve képesek lesznek előnyként használni a technológiákat, az infrastruktúrát és az üzleti szolgáltatásokat.
Az integrált inkubátorközpont egyesíti a technológiai és kutatópark jellegzetességeit, valamint az inkubációs központ jellemzőit, mindezzel támogatva a fiatal vállalkozók piacra lépését, valamint a termékek és szolgáltatások kialakítását, illetve az eredmények alapján végzett piaci tesztelést is. Ez a projekt három pillérre épül: az alkalmazott kutatás, alapkutatás és az üzleti-fejlesztési-innovációs technológia átadására szolgáló inkubátorokra.
Címlapkép forrása: Sapientia EMTE, Csíkszereda - Facebook)
- 33746 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33748 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33748 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33749 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33751 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33751 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni