Fogytán a vízkészlet Romániában?
Egyre gyakoribb országos jelenség a vízhiány. A probléma főleg a falun élő lakosságot érinti, azokon a vidékeken, ahol a vizet biztosító források hozama meggyengült vagy teljesen elapadtak.
Elzárják a csapokat
Kolozsvártól alig néhány kilométeres távolságra a falvakban a lakosság jobb esetben a kutakra hagyatkozhat, több településen vízkorlátozást vezettek be, így például a várostól mintegy 16 kilométerre, Méra egyik részében naponta csak negyed-, jobb esetben félórára engedik meg a főcsapokat.
A Kovászna megyei Árkoson is hasonló gondokkal küszködnek.
Hargita megyében a Homoród vidékén, ahol zömében a források vizét használják, a szárazság miatt nagyon megcsappant a vízhozam.
Homoródszentmártonban és környékén a hatóságok kénytelenek voltak vízkorlátozáshoz folyamodni, este 10-től reggel 5 óráig elzárják a vízcsapokat.
„Szükséges a fokozott odafigyelés az ésszerű vízgazdálkodás, főleg ahol állatokat is kell itatni, illetve öntözni a kertekben" – magyarázta Miklós Géza az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökség igazgatója.
A kutak is cserbenhagynak
A falvakban az egyéni vízellátással rendelkezőknek is nagyon oda kell figyelniük a vízhasználatra, hiszen egyre kevesebb a kutakban a víz, sok helyen ki is apadtak a kutat tápláló források, így az érintett háztartásoknak a szomszédok jóvoltából, esetleg központi vízrendszerről kell ellátniuk magukat.
„Két kút van az udvarunkon és mégis a falu központjából százliteres tartályokban szállítjuk a vizet, mert mindkettő kiapadt" – részletezte a maszol.ro-nak Sipos Emese mezőmadarasi lakos, aki már a télen a hólé gyűjtésével istenni próbált, a már korábban is megtapasztalt vízhiány ellen.
„Igyekszünk minden esővizet, havat felfogni és összegyűjteni, mert egyre inkább szembesülünk azzal, hogy mekkora kincs a víz" – fogalmazott a mezőmadarasi lakos.
Miklós Géza a szakaszmérnökség igazgatója elmondta: két évvel korábban a Hargita megyei mezőgazdasági igazgatósággal egy olyan megoldásra gondoltak, amely alapján a téli csapadékot összegyűjtve, az elolvadt hóból nyert vizet öntözéshez használják.
Városon még elégséges a víz
„Hargita megyében, Csíkszeredában és környékén van elégséges víz" – tudtuk meg Miklós Gézától.
A szépvízi és balánbányai víztározók, illetve az 50 méternél mélyebb kutak képesek zavartalanul ellátni a lakosságot ivóvízzel.
„Marosvásárhelyen a napokban a Maros vízhozama 10 méter volt másodpercenként, ami azt jelenti, hogy a napi 55 ezer köbméternyi vízhasználat mellett sem fenyegeti a várost az vízhasználat korlátozása" – válaszolta érdeklődésünkre Nicolae Tomuleţiu, az Aquaserv szóvivője.
Kifejtette: a meleg időjárás következtében Marosvásárhelyen szerdán mintegy 55 ezer köbméter víz fogyott, vagyis 15-20 százalékkal több, mint általában.
A vízszolgáltató vállalat szóvivője felhívta a figyelmet arra, hogy annak ellenére, hogy Vásárhelyen a Maros vízhozama egyelőre elégséges, a fogyasztóknak vigyázniuk kell arra, hogy mennyi vizet használnak, semmiképp sem tanácsos pazarolni.
- 34261 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34263 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34263 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34265 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34266 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34266 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni