Ombudsmani felszólítás a belügynek: lehessen anyanyelven kitölteni a lakhelyelhagyási nyilatkozatot
Felszólította pénteken a nép ügyvédjének hivatala a belügyminisztériumot, tegye lehetővé, hogy a nemzeti kisebbséghez tartozó polgárok tölthessék ki anyanyelvükön az úgynevezett felelősségvállalási nyilatkozatokat azokon a településeken, ahol az adott kisebbség számaránya meghaladja a 20 százalékot.
A felszólítás a hétfőtől bevezetett lakhelyelhagyási nyilatkozatra is vonatkozik – tájékoztatta a Maszolt kedden Molnár Zsolt, a nép ügyvédjének helyettese. Ezt a dokumentumot november 9-től kötelesek lesznek a rendőrség kérésére felmutatni a polgárok, ha 23 és 5 óra között elhagyják az otthonukat.
Az ombudsmani hivatal felszólítását három héttel azután kapta meg a belügyminisztérium, hogy az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) éppen amiatt részesítette megrovásban a tárcát, mert hátrányosan megkülönböztette a magyarokat azzal, hogy nem tette lehetővé számukra a szükségállapot idején az úgynevezett lakhelyelhagyási nyilatkozat kitöltését az anyanyelvükön.
Molnár Zsolt emlékeztetett, hogy a lakhelyelhagyási nyilatkozatot már a szükségállapot idején bevezették Romániában. Ennek a formanyomtatványa román nyelvű volt, de a kézzel írott változatát is csak román nyelven fogadták el a hatóságok. Emiatt egy magyar nemzetiségű személy az alkotmányra és a közigazgatási törvényre hivatkozva kérte a belügyminisztériumot, hogy a kisebbségekhez tartozó személyek anyanyelvükön is igazolhassák a kijárási tilalom idején az úticéljukat.
„Az illető kérését elutasította a belügyminisztérium, ezért petícióval fordult hozzánk ebben az ügyben. Kérését kivizsgáltuk, megállapítottuk, hogy jogos, ezért küldtünk felszólítást a belügyminisztériumnak” – magyarázta Molnár Zsolt. Közlése szerint a belügyi tárca arra hivatkozva utasította el a magyar nemzetiségű polgár kérését, hogy a katonai rendelettel szabályozott szükségállapot idején az intézkedések betartását nem a helyhatóságok, hanem a központi hatóságok ellenőrzik, amelynek irányítása alá kerültek abban az időszakban a helyi rendőrségek is.
Hasonló érvekkel hozakodott korábban elő a belügyminisztérium a CNCD-nek adott válaszában is. „Ott tévednek, hogy a helyi rendőrségnek a jogállása nem változott meg a szükségállapot idején, csupán ideiglenesen a belügynek rendelték alá őket” – jegyezte meg az ombudsman helyettese, hozzátéve, hogy erre figyelmeztették a minisztériumot a pénteken átküldött felszólításukban is.
Molnár Zsolt elmondta, a nép ügyvédje hivatalának nem áll módjában kötelezni a belügyminisztérimot az anyanyelvhasználat biztosítására a lakhelyelhagyási nyilatkozat kitöltésekor. "Mi csak ajánlásokat fogalmazhatunk meg, amelyek teljesítését nyomon követjük. Ha a belügyminisztérium nem tesz eleget az ajánlásainknak, akkor a miniszterelnökhöz fordulunk" – mondta az ombudsman helyettese.
- 34215 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34217 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34218 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34219 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34220 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34220 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni