Megalakult az Erdélyi Magyarörmények Szövetsége
Gyergyószentmiklóson az örmény katolikus templomban rendezték meg vasárnap az Erdélyi Magyarörmények Szövetségének (EMÖSZ) alapító ünnepségét - tájékoztatta az MTI-t Puskás Attila, az EMÖSZ elnöke. Az EMÖSZ-t április 30-án jegyezték be a gyergyószentmiklósi törvényszéken. A szövetséget a Marosvásárhelyi Örménymagyar Kulturális Egyesület, a Gyergyószentmiklósi Örmény Katolikus Egyesület és több csíkszerdai, szamosújvári magánszemély alapította.
Puskás Attila elmondta: Gyergyószentmiklóson él jelenleg Erdélyben a legnagyobb, mintegy 1200 főre tehető örmény közösség. Erdélyben 2000-3000 főre becsülik az örmény-magyar közösség létszámát, amely - elmondása szerint - amely mindig befolyásos emberekből, főleg értelmiségiekből, kereskedőkből állt.
"Mindannyian Örményországból származunk, de két úton jöttünk a jelenlegi Romániába. A mi őseink 300 éve vannak itt, és egy magyar közösségbe integrálódtak, míg akik Bukarestben egy ottani szövetségbe tömörülnek, és parlamenti képviselettel is rendelkeznek, körülbelül száz éve érkeztek, a genocídium után" - magyarázta Puskás Attila az erdélyi örménymagyarok sajátos identitását firtató kérdésre válaszolva. Hozzátette: magyar érzelműnek vallják magukat, magyarul beszélnek: örményül már szinte senki sem beszél közülük.
Hozzátette: mikor az örmény apostoli egyház hívei Erdélybe érkeztek, elfogadták a pápai fennhatóságot, de sajátos szervezeti struktúrájuk van.
"Létezik Romániában az örmény katolikusok ordináriátusa, ami azt jelenti, hogy a vezetője nem püspök, hanem kormányzó, és most az a sajátos helyzet állt elő, hogy a 90-es évek elejétől ez erdélyi katolikus főegyházmegye érseke és az örmény kormányzó ugyanaz a személy, Jakubinyi György" - magyarázta az EMÖSZ elnöke.
A vasárnapi ünnepségen, a - Világosító Szent Gergely, az örményeket megkeresztelő püspök tiszteletére bemutatott - szentmise után a Szent Korona Lovagrend kolozsvári koronaőrei, a Szent Gellért Lovagrend képviselőivel közösen bemutatták a Szent Korona másolatát. Elhangzott: a Szent Koronát a befogadó szent-istváni szellem kifejezőjeként, és a magyar nemzet tagjaiként tisztelik az erdélyi örménymagyarok.
Az ünnepségen Borboly Csaba, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Országos Önkormányzati Tanácsának elnöke és Füzes Oszkár, Magyarország bukaresti nagykövete is részt vett.
"Nagyra becsüljük az örmények hozzájárulását a magyar kultúrához és nagyra becsüljük ragaszkodásukat hagyományaikhoz, sajátos identitásukhoz: az ilyen kitartás és a gyökerekhez való ragaszkodás vezet oda, hogy egy közösség a lehető legtermészetesebb módon megvallja önazonosságát, használhassa jelképeit, és ehhez való jogát senki se kérdőjelezhesse meg a 21. század Európájában" - mondta a nagykövet.
- 35690 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35692 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35692 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35693 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35695 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35695 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni