"Saját gyökereinket öntözzük, amikor hagyományainkat ápoljuk"


-A A+

Az elmúlt hét végén zajlott a Csík Terület Ifjúsági Tanácsa (CSTIT) és Hargita Megye Tanácsa közös szervezésében megrendezett, már hagyománynak örvendő XXIII. Pedagógusok Fóruma. Az eseménynek a hidegségi Csángó Panzió adott otthont.

A CSTIT már korábban is próbálkozott eleget tenni a szórványban jelentkező képzés-igénynek, legközelebb talán már a moldvai csángómagyar pedagógusok lehetnek házigazdái egy hasonló hagyományőrző képzésnek. A moldvai szórvány termékeny táptalajt kínál a hagyományőrzésre, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének gondozásában működő Moldvai Csángómagyar Oktatási Programban dolgozó pedagógusok már több településen sikeresen erősítik a helyiek identitás- és magyarságtudatát.

A pedagógusok fórumának ez alkalommal a hagyományőrzés volt a tematikája. A résztvevőknek színes, információdús programokban volt részük. „Saját gyökereinket öntözzük, amikor hagyományainkat ápoljuk” á hangzott el, hiszen már a népi gyermekjátékokat is eszközként lehet használni arra, hogy a népi hagyományokat megismertessük a gyermekekkel.

A képzést Kozma István, Csík Terület Ifjúsági Tanácsának elnöke nyitotta meg, hangsúlyozva a pedagógusok nevelői munkájának fontosságát, a felnövekvő generációnak társadalomban vállalt szerepének formálásában. Szintén ő tolmácsolta Burus-Siklódi Botond (RMPSZ elnök) üdvözletét, majd külön köszöntötte a Moldvai Csángómagyar Oktatási Program hagyományőrzőit és pedagógusait, akik első alkalommal voltak jelen ezen a képzés-sorozaton.

Rácz Árpád, Hargita megyei tanácsos és a Hidegségi iskola igazgatója köszönetet mondott Mihály Emőkének a szervezésért, majd a hosszas köszöntő és díszbeszéd helyett, a Hidegségi tánccsoport által bemutatott hagyományőrző műsort konferálta fel. A gyermekek tánca (lésza) teljesen elvarázsolta a résztvevőket, mindenki kedvet kapott egy kis lábforgatásra.

A fórumon több mint ötven pedagógus vett részt, akik rövid ismerkedés után önfeledten kapcsolódtak be Nyírő Ibolya és Máthé Tünde óvónők népi gyermekjátékaiba.

Márton Attila „Az archaikus magyar nyelv átörökítése” címmel tartott előadást, Berszán Lajos atya  pedig az egyházközség felelősségét emelte ki a népi értékek megőrzésében. Szőcs Anna a rovásírásról, mint nemzeti örökségünkről mesélt lelkesen, majd András Borbála kézműves foglalkozásai hangoltak rá a közelgő karácsonyi ünnepekre.

A kiértékelőn a szervezők átadták a szórványban tanító pedagógusoknak a cipősdobozokat, amelyeket a résztvevőktől gyűjtöttek össze, hogy majd az ünnepeken kioszthassák a hátrányos helyzetben levő tanulóknak.

A fórum XXIII. kiadását Hargita Megye Tanácsa társszervezőként, a Hargita Megyei Nevelési és Erőforrás Központtal együttműködésben támogatta, valamint a Communitas Alapítvány. A rendezvény Hargita Megye Tanfelügyelősége, és a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének szakmai támogatásával jött létre.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X