Szigorú lesz a pedagógusok etikai kódexe
A karácsony körül kialakult iskolai pénzgyűjtési botrányok kapcsán újra sürgetővé vált az oktatási minisztériumban a pedagógusok etikai kódexének véglegesítése. Ennek tervezetét már két éve közvitára bocsátották, de még nem készült el. Most a már meglévő előírásokat szigorítanák, illetve újabbakat iktatnának be.
Így például előírnák, hogy az etikai kódex 30 évig maradjon érvényben, illetve soha ne térhessen vissza az oktatási rendszerbe az a pedagógus, akit viselkedése miatt korábban eltanácsoltak a tanári pályától. Minderről Gabriel Ispas, az oktatási tárca főtitkára számolt be kedden.
A tanév eleje óta közel 300 bejelentés érkezett a minisztériumhoz korrupciógyanús esetekről. Közöttük szerepelt a decemberben elhíresült bukaresti szülőrtékezlet is, amit egy szülő rögzített mobiltelefonján. A felvétel szerint egy tanítónő tetemes pénzösszegeket követel a szülőktől a tanárok ajándékaira. A pedagógust menesztették állásából.
A minisztérium korrupcióellenes bizottságának elnöke hozzátette, a tárca évek óta dolgozik a tanügyi korrupció visszaszorításának stratégiáján, ám még ezt sem sikerült véglegesíteni. Miután ezt a stratégiát kidolgozzák, az etikai kódex véglegesítése következik, amely legkésőbb június 15-én événybe is lépne.
"Az erkölcsi normák örökérvényűek"
„Meggyőződésem, hogy a tanárok valamennyien tudják, hogy milyen viselkedési normák jellemzik a pedagógust, ennek ellenére egy etikai kódex léte és működése fontos” – mondta el lapunknak Burus Siklódi Botond, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke. Hozzátette, Európa-szerte léteznek deontológiák, etikai kódexek az oktatásban.
Az RMPSZ elnöke szerint a pedagógusnak minden mozdulata, minden cselekedete, minden kimondott szava ismert, nyilvános, példaértékű és felelősségteljes kell hogy legyen. „Ennek tudatában választja ezt a hivatást a kollégáim nagy többsége” – fogalmazott Burus.
Úgy fogalmazott: vannak erkölcsi normák, viselkedésminták, amelyek örökérvényűek, ezért vitathatónak tartja, hogy hány évig maradjon érvényben az etikai kódex. Az RMPSZ elnöke ugyanakkor túl korainak véli a kódex véglegesítésének határidejét, június 15-ét. "Hiszen konszenzusra kell jutni arról is, hogy milyen kihágások miatt zárható ki valaki a tanügyből" – magyarázta. Mint elmondta, ideális az ilyen jellegű egyezményeket megfontoltabban, nyugodt körülmények közt kidolgozni, nem pedig akkor, amikor egy szélsőséges eset hozza felszínre a szükségességét.
Burus elszigetelt esetnek nevezte annak a bukaresti tanítónőnek az esetét, aki saját hasznára akart pénzt kicsikarni a szülőktől. Ennek szerinte nem kellene befolyásolnia a közvéleményt és az etikai kódex kidolgozását sem. Az RMPSZ elnöke szerint jól megfogalmazott, a következményeket figyelembe vevő tételeknek kell szerepelniük a kódexben. "Kár lenne túlzásokba bocsátkozni abban a túlfűtött hangulatban, amit ez a bukaresti tanítónéni esete is kiváltott" – hangsúlyozta.
„Rendkívül helyénvaló ebben a hangulatban az RMDSZ állásfoglalása, hiszen mikor a karhatalom pénzügyi megfontolások mögé burkolt csonkításba fog, olyankor általában az anyanyelvi oktatás lesz az áldozat” – tette hozzá az elmondottakhoz Burus, aki szerint ez történik most is, a minisztérium ott próbál vágni, ahol lehet. „A képviseletünknek most nagyon oda kell figyelnie, körültekintő döntéseket hoznia. Nagyon nagy felelősség az iskolahálózatok átgondolása, felelős hozzáállásra van szükség, hogy ne csorbuljon a kisebbségi oktatás” – jelentette ki.
Van törvényes keret az osztálypénzre
„A szülőket nem kell elítélni, amiért jobbat akarnak. Ha nem lennének ezek a hiátusok a rendszerben, akkor sokkal kevesebb eséllyel fordulnának elő ilyen esetek a romániai tanügyben” – mondta az osztálypénzgyűjtésekről az RMPSZ-elnök. Szerinte a pedagógusok ilyen jellegű kezdeményezései a tanulási folyamatot szolgálják. "Az maximálisan érthető, hogy a szülők jobb körülményeket szeretnének az iskolában tanuló gyermekeik számára, különösen amiatt, hogy a központi költségvetés döbbenetesen keveset fordít az oktatási rendszerre. Viszont léteznek törvényes keretek a pénzkezelésre és támogatáskezelésre, amelyeket az iskolák alkalmaznak is" – magyarázta.
László Áron, a kolozsvári Waldorf Líceum igazgatója lapunknak elmondta, az iskola belső szabályzata eddig is tartalmazta a tanárok etikai kódexét. "Nem tudom, ez más iskolánál hogy van, de nálunk van egy munkaköri leírás, ami nem országos szintű, hanem egy általános leírás az etikai kódex szellemében" - fogalmazott. László ezért nem látja, miért kéne országos érvényű kódexet felállítani, hisz a pedagógusok tudják ezeket a szabályokat, és be is tartják. "Ám ha érkezik egy országos rendelkezés, nyilván azt mi is alkalmazzuk majd" - tette hozzá.
Bár a jelenlegi tanügyi törvény tiltja az osztálypénz gyűjtését, a törvény lehetővé teszi azt, hogy a tanintézetek mellett a szülők, diákok és a nevelők közösen nonprofit szervezeteket hozzanak létre, amelynek keretében adományokat gyűjthet az illető iskola vagy óvoda. Az adományok lehetnek tárgyi jellegűek vagy pénzbeli felajánlások, ezekről szerződést vagy megállapodást kell aláírnia a két félnek: a szervezetnek és az adományozónak, illetve pénzbeli felajánlások esetében a szervezet nyugtával kell hogy igazolja az összeg átvételét a szülőtől, diáktól, nevelőtől vagy különálló jogi személytől. Ugyanakkor ezek a szervezetek a magánszemélyek évi jövedelemadójának a 2 százalékára is pályázhatnak a törvény betartásával.
- 34953 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34955 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34955 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34957 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34958 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34958 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni