Román bűnüldözés kőkorszaki módszerekkel
Közel három hónapja „kőkorszaki módszerekkel" végzik munkájukat a román bűnüldöző szervek: használhatatlan a román rendőrség arcfelismerő, illetve ujjlenyomat-azonosító számítógépes programja – tudta meg a Mediafax.
Az Imagetrak és az AFIS 2000 nevű adatbázis-kezelő szoftverek június 20-ától működésképtelenek. Rendőrségi források szerint az üzemzavart a számítógépes rendszer áramellátásának meghibásodása okozta. A hibát azóta sem sikerült kiküszöbölni.
Így a nyomozók kénytelen manuálisan összevetni az archívumban, kartotékokban tárolt adatokat a bűncselekmények helyszínein talált bizonyítékokkal. Ez a munka hosszú időt igényel és jelentősen lecsökkenti a bűnüldözés hatékonyságát.
A problémát Duşa is ismeri
A Mediafax információit csütörtökön a Realitatea Tv-ben megerősítette Mircea Duşa belügyminiszter is. Tájékoztatása szerint már mandátuma átvételekor értesült az informatikai rendszer meghibásodásáról, és a legutóbbi költségvetés-kiigazításkor pénzt kért a kormánytól a szoftverek újraindításához szükséges felszerelések beszerzésére.
A rendszer helyreállítását azonban lassítja a bürokrácia. A beszerzésre versenytárgyalást kellett kiírni. „Ez azonban lejárt, hamarosan aláírjuk a szerződést a nyertes céggel, és újra lehet indítani a számítógépes programokat. Adatbázisunkat egyúttal az európai hálózathoz is csatlakoztatjuk" mondta a miniszter.
Duşa elismerte, hogy az informatikai rendszer segítsége nélkül igen nehézkes a bűnüldözés. „A nyomozók így az adatok összehasonlítását kénytelenek manuálisan végezni. Ez értékes időbe kerül" – mondta a tárcavezető.
Nélkülözhetetlen szoftverek
Az Imagatrek a román rendőrség legkomplexebb adatbázis-kezelője, amely az összes bűncselekménnyel gyanúsított személy adatait tárolja: robotképüket, magasságukat, testsúlyukat, a szemük és a hajuk színét stb. Ez a program sokat segíti a nyomozókat az azonosítatlan személyek és holttestek kilétének felderítésében is. Elsősorban a kriminológusok használják.
Az AFIS 2000 az ujjlenyomatvételnek alávetett romániai személyek ujjlenyomatát és fényképét tárolja és kezeli. A szoftvert már 1996-tól használja a román rendőrség. Segítségével játszik könnyedséggel beazonosítható a tettes a bűncselekmények helyszínén található bizonyítékok alapján.
- 35398 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35400 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35400 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35401 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35403 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35403 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni