Jó a vízminőség Európa vizsgált fürdőhelyein
Az Európai Unió fürdőhelyeinek vízminősége szinte kivétel nélkül megfelel az előírásoknak, sőt a 22 ezer vizsgált strand és fürdő túlnyomó többsége kitűnő minősítést kapott - közölte az Európai Környezetvédelmi Ügynökségre hivatkozva kedden az Európai Bizottság.
A minimális vízminőségi követelményeket a fürdőzőhelyek 95 százaléka teljesítette, a kitűnő jelzőt pedig a strandok és fürdők 83 százaléka érdemelte ki, ami 3 százalékpontos emelkedés az egy évvel korábbi állapotokhoz képest.
Összesen kilenc európai országban valamennyi vizsgált fürdővíz megfelel a minimális kötelező értékeknek, köztük van Románia is.
Fürdővízminőség szempontjából Ciprus és Luxemburg az Európai Unió mintaállama, ahol kivétel nélkül minden létesítmény megkapta a kitűnő minősítést. Máltán 99, Horvátországban 95, Görögországnak 93 százalékos a kitűnő vízminőségű strandok aránya. Ebben a rangsorban Észtország a sereghajtó, ahol viszont a legtöbb olyan strandot találták, ahol a víz minősége kívánnivalót hagy maga után, és a gyenge minősítést kapta: az észt fürdőhelyek 6 százaléka került ebbe a kategóriába. Hollandiában 5, Belgiumban 4 százalék azoknak a strandoknak az aránya, ahol a víz minősége elmarad a kívánalmaktól.
A legtöbb vizsgált fürdőhely Olaszországban van, itt számszerűen 5511 strandot vizsgáltak. Luxemburgban csupán 11, Szlovákiában 33 fürdőhelyet vizsgáltak, ezt követi Szlovénia 47 stranddal, majd Románia 50-nel. A vizsgálatok az Európai Unió mellett Svájc és idén első alkalommal Albánia fürdőhelyeire is kiterjednek, a hatóságok pedig két olyan baktériumtípus jelenlétét vizsgálják, amelyek szennyvízből vagy állati ürülékből kerülhetnek a vízbe, és rosszullétet okozhatnak. A környezetszennyezésből vagy szemetelésből fakadó hatásokat ez a vizsgálat nem veszi figyelembe.
Romániában 50 fürdőhelyet vizsgáltak, ebből 49 tengerparti strand – derül ki a jelentésből. A Romániában vizsgált fürdőhelyek 34 százaléka kiváló minőségű, 66 százalék pedig a minimális elvárásoknak felel meg, ezzel az aránnyal az ország utolsó helyen áll Európában a kiválóságban.
A jelentésből az is kiderül, hogy Magyarországon 241 fürdőhelyet vizsgáltak, amelyek közül 67,2 százalékról sikerült megállapítani, hogy vízminőség szempontjából teljesíti a minimumkövetelményeket, s csak 1,7 százalék kapott gyenge minősítést. A magyar strandok, fürdők 53,1 százalékában találták kiválónak a víz minőségét, míg viszonylag magas azon fürdőhelyek aránya, 30 százaléknál is nagyobb, amelyeket nem sikerül osztályozni, mert például nem állt rendelkezésre megfelelő mennyiségű vízminta.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség lehetővé teszi a honlapján, hogy régiónként leellenőrizzük a fürdővizek minőségét és egy interaktív térkép segítségével tájékozódjunk a jelentésben összesített adatokról, mikor nyaralni készülünk.
- 35697 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35700 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35700 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35701 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35702 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35703 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni