Magyar-német nyelvű helységnévtáblát kapott Kolozsvár


-A A+

Felvidéki magyar mintára helyezett ki gerillaakció keretében magyar és német nyelvű helységnévtáblákat Kolozsvár határában az újonnan létrehozott MOST-ACUM nevű csoportosulás. Akciójukról a szombaton létrehozott Facebook-profiljukon is tájékoztatnak, késő este 2 személy lájkolta az oldalukat.Az útügyi hatóság által kihelyezett táblától jól láthatóan különböző pannó mind a felhasznált lemez minőségében, mind pedig a felirat betűtípusában elüt a hivatalos "Cluj-Napoca" felirattól, így valószínűsíthető, hogy nem a hatóságok megtévesztésének, hanem a figyelemfelkeltésnek szándékával készültek.

„Célunk az volt, hogy felhívjuk a figyelmet Kolozsvár többnemzetiségű jellegére és bátorítsuk a kolozsvári polgárok szabad anyanyelvhasználatát. Akciónkkal nem törekszünk értelmetlen etnikai konfliktus gerjesztésére. Ellenkezőleg! Azt szeretnénk, hogy régiónk minden lakosa szabadon használhassa anyanyelvét, és ez az állapot a nyilvános feliratokban is természetessé váljon. Úgy gondoljuk, hogy a Kolozsváron élő 49 ezer magyarnak ugyanaz a tisztelet jár, mint a románságnak és ehhez kell igazítani nyelvi környezetünket is. A szász eredetű „Klausenburg” megnevezés feltüntetésével pedig városunk multikulturális történelmi hagyományai előtt tisztelgünk" - írják a szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményben.

Emlékeztetnek, hogy a jelenlegi törvényi szabályozás értelmében van lehetőség hivatalos többnyelvű helységnévtáblák kihelyezésére. Pozitív például szolgálhat Kolozsvár számára Nagyszeben és Segesvár. Ezúton kérik a helyi elöljárókat, cseréltessék le a jelenlegi egynyelvű, diszkriminatív helységnévtáblákat a város hagyományaihoz, jelenéhez és jövőjéhez méltó, háromnyelvű táblákra.

„A MOST - Mozgalom a szabad nyelvhasználatért magyar és román nemzetiségű tagjai a nemzetek közötti egyenrangú partnerség előmozdítása érdekében a jövőben is törekedni fognak a többnyelvűség ösztönzésére. Tevékenységünket civilként, a politikától távol maradva, békés eszközökkel kívánjuk folytatni” – zárják „bemutatkozó” közleményüket.

Mint korábban többször beszámoltunk róla, a felvidéki magyar fiatalok által létrehozott Kétnyelvű Dél-Szlovákiáért Mozgalom hasonló gerillaakciók keretében helyezett ki magyar helységnévtáblákat a többségében magyarok lakta felvidéki települések határában és vasútállomásain.

 








EZT OLVASTA MÁR?

X