Megkezdődött a szilvalekvárfőzés időszaka
Nem minden évben lehet olyan kiváló lekvárt főzni, mint az idén. Az egy dolog, hogy bőségesen van miből, hisz „még a kerítésen is szilva termett”, legalább ilyen fontos, hogy az időjárásnak köszönhetően elsőrendű a szilva menősége ízben, zamatban és cukortartalomban. A piaci árusok azt mondják, hosszú évek óta először történhet meg, hogy a lekvár ára kilóként lemehet 20 lej alá.
Szatmárban, a jó szilvalekvárok hazájában kétféle szilvából főznek lekvárt. Az egyik a korábban érő, de egyúttal apróbb szemű penyigei, mely elsősorban síkvidéken terem, a másik az augusztusban érő besztercei, ami inkább a dombokat kedveli. Igazán jó derelyébe, kalácsba, aranygaluskába való lekvár ez utóbbiból készül, amit az is igazol, hogy szükség esetén akár két-három évig is eláll, mindenféle tartósítószer nélkül. Főleg a jó hűvös kamrában, vagy akár a padláson, s természetesen cserépedényben.
Mostanában több család a gáztűzhelyen főzi meg az évi lekvármennyiséget, az igazi jó gazdák azonban továbbra is ragaszkodnak a szabadtéri katlanhoz, és rézüstben rotyogtatják ciberévé és öreg lekvárrá a jól érett besztercei szilvát.
A kőszegremetei Dohi Jenőék ezúttal is legalább négy-öt üsttel főznek, hogy a városi rokonság ellátása mellett piacra is jusson belőle. Bányaiék viszont az idén megelégednek három nagy köcsöggel, hisz még tavalyról is maradt belőle.
- 34961 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34963 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34963 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34964 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34966 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34966 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni