A minisztérium magánpraxist is engedélyezne a közkórházakban
Az egészségügyi minisztérium lehetővé tenné a közkórházakban dolgozó orvosok számára, hogy magánpraxist is folytassanak az állami intézményben a hivatalos munkaidő lejárta után - derült ki a képviselőház szakbizottsága elé került törvénytervezetből, amelyet csütörtökön ismertetett a Hotnews.ro hírportál.
Az orvosok gyakorlatilag délután 3 óra után az illető kórházba beutalt fizetős betegeikkel foglalkozhatnának, szolgáltatások tarifáit pedig szabadon alakíthatnák ki. Az orvosok magánvállalkozókként - jogi személyekként - kötnének szerződést a kórházzal az ott lévő felszerelések bérbevételéről, ezenfelül a pénztárnál kifizetett szolgáltatások mintegy 15 százalékát a kórház visszatartaná a fogyóeszközök ellenértékekeként.
A portál szerint még vita tárgyát képezi, hogy a fizetős egészségügyi szolgáltatásokat igénybe vevő betegek elszámolhatnák-e kiadásaik egy részét az állami egészségbiztosító pénztárnál. A parlamenti szakbizottság tagjai állítólag hajlanak erre a megoldásra, de csak akkor, ha a törvénybe az is bekerül, hogy a közkórházakban munkát vállaló orvosok nem dolgozhatnak a magánszférában.
A hazai kórházi rendszer krónikus orvoshiánnyal küzd, mivel az országban oklevelet szerzett orvosok jelentős része a hazai alacsony fizetések miatt inkább külföldön vállalt munkát. A parlamenti szakbizottság előtt lévő tervezet arra próbál megoldást találni, hogy a szakképzett orvosok magasabb jövedelemre tehessenek szert a közkórházakban, anélkül, hogy szolgáltatásaik árát magánklinikákon hajtsák be - a magán- és állami szektor között "sétáltatott" - betegeiktől. A szaktárca másfelől a Romániában nagyon elterjedt hálapénz visszaszorulását reméli a törvénytől.
Az Adevărul című lap internetes oldalán csütörtökön közzétett friss felmérésből az derült ki, hogy a románok több mint fele fizetett hálapénzt az utóbbi évben az állami egészségügyi szektorban - orvosoknak, nővéreknek, laboránsoknak vagy akár kapusoknak. A felmérés szerint a romániai páciensek 37 százaléka adott pénzt vagy ajándékot az őt kezelő orvosoknak legutóbbi kórházi beutalása alkalmával.
Az orvosi kamara adatai szerint az Európai Unióban a romániai kezdő gyakorló orvosok kapják a legkisebb nettó fizetést, átlagosan kétszáz eurót havonta. A szakorvosok hivatalos jövedelmének átlaga 435 euró.
- 34172 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34174 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34175 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34176 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34177 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34177 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni