Háromszék: fogyasztásra alkalmatlan tej automatákban
Ismeretlen származású tejet forgalmazó tejautomatákat zárt be a háromszéki Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság. Sikó Barabási Sándor főállatorvos arról tájékoztatott, hogy ellenőreik, az önkormányzat és helyi rendőrség képviselőinek jelenlétében öt sepsiszentgyörgyi tejautomatát helyeztek zárlat alá.
A készülékeket hivatalosan lepecsételték, mivel az azokban lévő tej állategészségügyileg nem ellenőrzött állományból származik. Sikó Barabási Sándor szerint Kovászna megyében 26 darab úgynevezett „vastehén” működik hivatalosan, ebből 11 Sepsiszentgyörgyön. A háromszéki megyeszékhelyen öt tejautomatát azonosítottak, amelyek egy személy tulajdonába tartoznak, és akinek a farmja hatóságilag nincs engedélyezve.
Az Ág utcai, Állomás utcai, Stadion utcai, József Attila és Templom utcai tejautomatákat zárolták – tájékoztatott a főállatorvos, aki szerint ismeretlenek tettesek a hivatalos pecséteket megrongálták, a figyelmeztető felhívásokat letépték.
„Az automaták továbbra is működnek, holott ez bűncselekménynek számít, az engedély nélküli működtetést 40 és 50 ezer lej közti bírsággal büntethetik” – részletezte Sikó Barabási Sándor. Hangsúlyozta: a következő időszakban a megye teljes területén ellenőrzéseket indítanak.
„Vastehén” szabályzat
Egy 2010-ben megjelent jogszabály alapján a tejautomatákra több szabály is vonatkozik, többek közt ki kell legyen függesztve rajtuk, hogy a „vastehénben” lévő tej nyers, ezért fogyasztás előtt fel kell főzni, meg kell jelenjen a tejtermelő megnevezése és a fejés dátuma, az automata feltöltésének dátuma, illetve az, hogy a tej milyen körülmények között és meddig fogyasztható. {loadposition 4x4}
A tejautomata bejegyzési számát, – amelyet a Kovászna megyei állategészségügyi igazgatóság ad ki – minden egyes automatán kötelező feltüntetni. Az automatákat csak olyan helyen szabad elhelyezni, ahol biztosított az állandó áramellátás, valamint a hideg és meleg víz, ha az automata nem rendelkezik öntisztító berendezéssel. A készülékek közterületi elhelyezésekor az önkormányzat engedélye is szükséges.
Az automaták minimum 0°C és maximum +4°C között kell fenntartsák a tej állandó tárolási hőmérsékletét – ezeket az adatokat elektronikus kijelző kell igazolja és rögzítse. Elvárások szerint ha a hőmérséklet nem megfelelő, az automata nem adhat ki tejet, hanem automatikusan lezárul.
Az automatákat csakis olyan állattartó gazdaságból származó tejjel szabad feltölteni, amelyeket a megyei állategészségügyi igazgatóság nyilvántartásában bejegyeztek és a nyers tej forgalmazására engedélyt adtak, ezáltal igazolva, hogy a tejtermelő állatállomány álladó felügyelet alatt van, és a tej minőségileg is megfelel a biztonságos fogyasztásra – mutatott rá Sikó Barabási Sándor, aki szerint az automatát csak egyetlen gazdaságból származó tejjel szabad feltölteni, mert a több gazdaságból összekevert tejet tilos forgalmazni.
A készülékeket tejjel csakis azok tölthetik fel, aki az automata és egyben a tejtermelő gazdaság tulajdonosai.{loadposition mnk}
- 34963 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34965 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34965 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34967 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34968 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34968 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni