A kétnyelvű utcanévtáblás házakhoz is becsöngetett a rendőrség
A marosvásárhelyi önkormányzatnak alárendelt helyi rendőrség tagjai hétfőn becsengettek azokba a házakba, amelyekre korábban önkéntesek kétnyelvű utcanévtáblát tettek ki, és tetemes bírságot helyeztek kilátásba, ha a háztulajdonosok nem távolítják el az utcanévtáblákat.
Barabás Miklós, a Kétnyelvű utcanévtáblákat Marosvásárhelyen! csoport szóvivője a maszol.ro-nak elmondta, eddig csupán egy idősebb hölgyről tud konkrétan, aki kérte a házára felszerelt kétnyelvű utcanévtábla leszerelését. „Egy van szó, aki megijedt a kilátásba helyezett büntetéstől. Hogy melyik utcáról van szó, azt inkább nem árulom el” – fogalmazott Barabás.
A civil csoport szóvivőjétől megtudtuk, hogy két lehetőség közül választhatnak azok, akik felszólítást kapnak a rendőrségtől az ingatlanjukra kihelyezett utcanévtábla leszerelésére: önkezűleg leszerelik a táblát, vagy ha ezt nem tudják megtenni, akkor telefonon kérik a csoport valamelyik tagját, hogy tegye meg.
Ha viszont ragaszkodnak a valós kétnyelvűséghez, akkor a polgári engedetlenség formáját vállalva, nem szerelik le a táblát. „Ebben az esetben, ha bírságot szab ki a rendőrség, tudniuk kell, hogy Kincses Előd vállalja a jogi képviseletet” – mondta Barabás Miklós, hozzátéve, hogy azonnal kell hívni a marosvásárhelyi ügyvédet, aki ellenszolgáltatás nélkül teszi meg a jogi lépéseket.
Csegzi házán is kétnyelvű tábla áll
Marosvásárhelyen Csegzi Sándor volt alpolgármester, jelenleg a város polgármesterének tanácsosa, városgazda házán szintén kétnyelvű utcanévtábla áll. Megkeresésünkre elmondta, nem most tette fel a táblát, hanem ezelőtt négy-öt évvel, amikor tatarozta a házát. Arra a kérdésünkre, hogy mit szándékszik tenni, ha hozzájuk is becsenget a rendőrség azzal a felszólítással, hogy vegyék le a táblát, a volt alpolgármester úgy fogalmazott: sebezhető abból a szempontból, hogy nem az önkormányzat által meghatározott kék-fehér az utcanévtáblát, hanem egy általa tervezettet tett fel évekkel ezelőtt.
Szerinte nem vadásszák azt, hogy kinek van kétnyelvű utcanévtáblája, sokkal inkább egy tüntető jellegű válaszreakcióról van szó a tüntető jellegű reakcióra. „A törvényes módja ennek az, hogy az önkormányzat szerelteti fel ezeket a táblákat. Tehát a város feladata. Ha a lakosság ebben segíteni akar, akkor lehetnek egyéni kezdeményezések” – tett hozzá Csegzi, aki szerint tüntető módszert választottak a kétnyelvű táblák felszerelői, és „ezt mindkét fél tudja”.
Egy magát megnevezni nem kívánó városházi alkalmazott úgy véli, ez a hajsza, ami most a kétnyelvű utcanévtáblákat kihelyező személyek iránt indult, a polgármester akciója a városi rendőrpancsnokon keresztül, és a célja az, hogy eltereljék a figyelmet a Dorin Florea ellen folyó DNA-vizsgálatokról. „Azt hiszik, hogy Marosvásárhelyen még mindig van vevő ezekre az ócska, nacionalista diverziókra” – mondta az illető.
Felszólítás a postaládában
Simény Éva, az egyik felkeresett háztulajdonos az MTI-nek elmondta, a rendőr szóban szólította fel a tábla eltávolítására. Amikor közölte, hogy ragaszkodik a házára kitett táblához, a rendőr távozott, és felszólítást hagyott a postaládájában.
A felszólításban arra figyelmeztetik a háztulajdonost, hogy a háztulajdonosok kihágást követnek el, ha hozzájárulnak ahhoz, hogy építési engedély nélkül reklámokat helyezzenek el az ingatlanaikon, és 30 ezertől 50 ezer lejig terjedő bírsággal büntethetők. A felszólítás 48 órás haladékot ad a kétnyelvű utcanévtáblák eltávolítására.
A 84 éves nyugdíjas asszony az MTI-nek elmondta, lehet, hogy férje ma is élne, ha évekkel ezelőtt kint lett volna a házukon az utcanévtábla. Akkor ugyanis a mentő - a címet keresve - késve érkezett ki hozzájuk. Hozzátette, ügyvéddel tanácskozik arról, hogy miként járjon el a felszólítás után, hiszen a bírság a 2-3 évi főkönyvelői nyugdíjával egyenértékű.
A Krónika napilap hétfői számában több marosvásárhelyi civil szervezet képviselői is felháborítónak tartották a kétnyelvű utcanévtáblák elleni hatósági fellépést. Smaranda Enache, a Pro Európa Liga elnöke Valentin Bretfelean rendőrparancsnok felmentését követelte.
Claudiu Maior, Marosvásárhely alpolgármestere a lapnak elmondta, utasította a rendőrparancsnokot, hogy többé ne avatkozzon bele, és főleg ne nyilatkozzon a magyarság és a kétnyelvűség ügyéről.
„Tudtára adtam, szó se lehet arról, hogy a helyi rendőrség pénzbírságot szabjon ki azokra, akiknek a házfalán megjelent a kétnyelvű utcanévtábla. A tanács idénre jelentős összeget különített el a kétnyelvű táblák elkészítésére és kihelyezésére. Emellett a civileknek sem tiltjuk meg, hogy tovább szereljék a tábláikat" – fejtette ki a Krónikának Claudiu Maior.
Romániában az önkormányzati törvény 2001 óta írja elő a többnyelvű feliratozást azokon a településeken, ahol egy kisebbség aránya meghaladja a 20 százalékot. A városban az 1990-es - kivándorlási hullámot eredményező - etnikai konfliktusok után került kisebbségbe a magyarság, mely a 2011-es népszámláláson az összlakosság 43 százalékát tette ki. A város élére 2000-ben került először szabadon választott román polgármester az azóta háromszor újraválasztott Dorin Florea személyében.
- 34234 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34236 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34236 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34237 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34238 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34239 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni