Nemzeti kisebbségek mutatkoznak be Segesváron


-A A+

Törökök, tatárok, ruténok és szászok, zsidók, örmények, bolgárok, görögök, lengyelek, olaszok és még számos más, Romániában élő nemzeti kisebbség hagyományőrző tánccsoportja, zenekara, kézművese lepi el augusztus 20-23. között a segesvári várat, ahol 13. alkalommal szervezik meg a ProEtnica Interkulturális Fesztivált.

A rendezvényt a Norvég Alap támogatásával szervezik, a romániai 20 nemzeti kisebbségből 19 képviselteti magát. A cseh közösség igazoltan fog hiányozni, ugyanis épp azon a hétvégén ünnepli a cseh kulturális napokat is – tudtuk meg a szervezőktől.

A hagyományos tánc- és zene-, illetve kézműves bemutatókon kívül tudományos-kulturális programot is szerveznek. A segesvári polgármesteri hivatalban augusztus 21-én, pénteken délelőtt 11 órától a Divers Egyesület az erdélyi örmények múltjáról, jelenéről és jövőjéről tart kerekasztal-beszélgetést. Az esemény meghívottja dr. Puskás Attila, a Marosvásárhelyi Örmény Magyar Kulturális Egyesület elnöke.

Azt követően déli egytől a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetsége várja egy konferenciára az érdeklődőket, amelynek témája a 2015. május 3-i braunschweigi emlékmenet, illetve délután 2 órától a romániai zsidó írókról beszélgetnek. Szombaton 11 órától könyvbemutatóra kerül sor, A romák a 18-19. századi szász kultúrában című kötetet ismertetik. Az 1 órakor kezdődő kerekasztal-beszélgetésnek az antiszemitizmus kialakulása a témája, délután 3-tól pedig a Román Akadémia szervezésében a Románia fejlődéséhez hozzájáruló nemzeti kisebbségekről esik szó.

Vasárnap délelőtt a Divers Egyesület szervezésében a beszélgetés témája az interkulturalitás szerepe a multikulturális közösségekben. A tudományos-kulturális sorozatot a főúri kastélyokról szóló beszélgetés zárja, amelynek meghívottja Haller Béla.

Ez a tizenharmadik fesztivál

A ProEtnica Interkulturális Fesztivált 2001-ben szervezték meg első alkalommal, két év kimaradt, így ez lesz a 13-ik – tájékoztatott a fesztivál igazgatója Volker Reiter. A program szerint elsőként a Romániai Rutének Kulturális Egyesülete, annak La Stivocica nevű, a Suceava megyéből, Dărnești községből érkező tánccsoportja. Majd egymást követik a szerb, a tatár-török muzulmán közösség, az örmény, görög, bolgár, rutén, zsidó, horvát, macedón, lengyel, szlovák, olasz, aromán, szász, ukrán, roma, magyar, német tánccsoportok.

A hagyományos néptánc és népzene mellett a szervezők a kortárs művészeteket sem szeretnék elhanyagolni. Ennek jegyében a színház, képzőművészet és koncert is lesz, interaktív rendezvények a nemzeti kisebbségeket érintő témákban. Kiállítanak a kézművesek, bemutatják hagyományos népművészetüket fararagók, keramikusok, sószobrászok, könyvkötők, emellett ékszerészek munkái tekinthetők meg.

A várban szervezett rendezvényekre ingyenes a belépő.








EZT OLVASTA MÁR?

X