Üdvözlik a kávézótulajdonosok a dohányzásellenes törvényt
Bár sokan a forgalom visszaesésétől tartanak, a vendéglátóipari egységek tulajdonosainak többsége üdvözli a kedden megszavazott jogszabályt, amely teljesen kitiltja a dohányfüstöt a zárt nyilvános helyekről. Sepsiszentgyörgyi, csíkszeredai, marosvásárhelyi és nagyváradi vendéglők, kávézók tulajdonosait, pincért és anyukát kérdeztük arról, mi a véleményük a drákói szigorításról.
Több éves huzavona után kedden nagy többséggel szavazta meg a képviselőház döntőházként a jogszabályt, amely a dohányzásra kijelölt helyek felszámolásával teljesen száműzi a cigarettafüstöt a közintézményekből, szórakozóhelyekről, bárokból, kocsmákból, kávézókból. A tiltás az elektromos cigarettákra is kiterjed.
A szórakozóhelyekkel szemben eddig engedékeny volt a törvény. A tulajdonosok kialakíthattak dohányzó és nem dohányzó részleget, de dönthettek amellett is, hogy egyáltalán nem tiltják meg a dohányzást. Ez utóbbival a tulajdonosok nagy többsége élt is.
Az új jogszabály előírásainak be nem tartását 5 000-től 15 000 lejig terjedő pénzbírsággal büntetik. A rendelkezés 45 napon belül lép hatályba, azt követően, hogy az államfő kihirdette.
A vendégek kevesebbet fognak cigarettázni
A Sepsiszentgyörgyi Vendéglátóipari Egységek Szövetségének (SVESZ) elnöke megkeresésünkre elmondta, cigarettázóként jó döntésnek tartja a jogszabály elfogadását, hiszen számára is zavaró a füstös kocsma. Kovács István, a Park vendéglő tulajdonosa kiemelte: a szabályozás nem hagy kiskapukat, minden zárt nyilvános helyről kitiltja a cigarettázókat, így egyetlen helyiség sem tud piaci előnyt szerezni és vendégeket csábítani azzal, hogy megengedi a dohányzást.
Kovács István szerint a vendéglők számára azért is kedvező a döntés, mert a vendégek nem égetik ki abroszaikat, a pincéreknek pedig nem kell időt fordítaniuk a hamutálcák cserélgetésére, ürítésére, mosására. És ami perdöntő: nem kell cigarettafüstben dolgozniuk, ami kimondottan óvja az egészségüket.
A SVESZ elnöke elmondta, a külföldről érkező vendégei már megszokták, hogy nem szabad zárt helységekben cigarettázni, ezért eddig is az ajtó előtt vagy a kertben dohányoztak. Olyan is előfordult, hogy esküvőt szervező párok kérték, hogy a rendezvény ideje alatt ne lehessen bent cigarettázni.
Hozzátette, az új jogszabály életbe lépését követően várhatóan lesz két-három hét, amikor nagyon sokan fognak tolongani a vendéglők bejáratai előtt, de majd megszokják a változást, és kevesebbet dohányoznak majd.
A fogyasztóknak kell „felnőniük”
Kánya Imre, a csíkszeredai Petőfi Kávéház üzletvezetője arra számít, hogy a törvény életbelépését követő kezdeti időszakban 65 százalék körüli lesz a kávéház forgalmában a visszaesés.
Mint mondta, már a szerda reggeli vendégektől is hallotta, hogy ellenszenvvel viszonyulnak a kedden meghozott parlamenti döntéshez, ezt a hozzáállást viszont érthetetlennek tartja. Személy szerint üdvözi a szigorítást, amely első ránézésre akár kirekesztőnek is tűnhet, hiszen a dohányosoknak el kell hagyniuk a szórakozóhelyet, ha füstölni szerelnének, de előbb-utóbb mindenki rájön: a füst kirekesztése jót tesz a kávéfogyasztási kultúránknak is. Mint mondta, a szigorítást ellenző fogyasztóknak „fel kell nőniük” ahhoz, hogy belássák: az előnyükre válik a szabályozás.
Kánya Imre hozzátette, reméli, nem járnak el ezzel a törvénnyel is, ahogy Romániában szokás: egyes kávézók betartják, mások meg nem.
Egyed Zsófia, a Petőfinél kisebb, de a csíkszeredai központi sétálóutcában működő Palermo Kávézó üzletvezetője úgy látja, a vendégek 85 százalékát kellemetlenül fogja érinti rendelkezés életbe lépése. Meglátása szerint viszont a füstmentes helyre a kisgyermekes családok is be fognak térni, így kiegyensúlyozottabb lesz a vendégek összetétele.
Mivel számítattak arra, hogy a jogszabályt elfogadják, már gondoltak arra, hogy kis kerek, „könyöklős” asztalokat helyezzenek ki a dohányosok számára a sétálóutcára vagy az udvarba.
„Nyárára ott a terasz, őszre pedig megszokják”
„Az első hónapokban biztos, hogy esni fog a forgalom, nyárára viszont ott lesz a terasz, őszre pedig megszokják a vendégek” – véli Krasznai Sándor, aki Nagyváradon a Silent kávézót és az azonos nevű pizzázót, valamint Hegyközszáldobágyon egy bárt működtet. Mint mondta, őt nem zavarja a jogszabály, Európában sem lehet a szórakozóhelyeken cigarettázni.
Hozzátette, meglátása szerint a forgalom visszaesése nem lesz akkora mértékű, hogy gondot okozzon. A tulajdonos inkább attól tart, hogy nehéz lesz egyes ügyfelekkel megértetni, hogy tilos a dohányzás. Bár ők nem forgalmaznak semmilyen dohányárut, gyakran megesik, hogy beülnek hozzájuk olyan kiskorúak, akik valahogyan cigarettához jutnak, és egy energiaital vagy üdítő mellett négyen-öten pillanatok alatt elfüstölnek egy csomag cigarettát. Megjegyezte, a jogszabályt minden vendéggel be fogják tartatni, különben őt, mint ügyvezetőt büntetik meg.
„Jó is, meg rossz is”
Jó is, meg rossz is – foglalta össze véleményét röviden Demeter József, az egyik legismertebb marosvásárhelyi lokál tulajdonosa. Érdeklődésünkre elmondta, ő soha nem cigarettázott, ám passzív dohányosként több füstöt szívott, mint sok dohányos, ráadásul emiatt a ruhái is mindig büdösek voltak.
A Jazz&Blues Klub jelenleg még mindig zárva tart, de amíg működött, dohányzó és nemdohányzó része is volt. Demeter József megjegyezte, ha bevezetik a tiltást, nehezebb lesz azoknak, akik cigarettáznak. Döme szerint mivel a többség cigarettázik, a pincérek egy darabig biztosan azzal lesznek elfoglalva, hogy ügyeljenek rá, a vendégek ne vigyék ki az italt az utcára.
A klubtulajdonos ésszerűbb megoldásnak tartotta volna, ha a marad a dohányzó és nemdohányzó részek fenntartása a vendéglátóipari egységekben. Azzal viszont ő is egyetért, hogy a buszmegállókban, a játszótereken, üzletek előtt tiltsák be a dohányzást, így óvva a gyermekeket. „A teljes kitiltásnak viszont van jó oldala is: két rágyújtás között az emberek legalább beszélgetni fognak egymással” - jegyezte meg.
A vendégek vissza fognak járni
Egy másik népszerű marosvásárhelyi lokál pincére, aki nem vállalta nevét, érdeklődésünkre elmondta: nagyonis egyetért a tiltással. Szerinte az elején lehet, hogy visszaesik a lokálok forgalom, de azok, akik eddig is jártak kávéházba, sörözőbe, ezentúl sem fogják elhanyagolni ezeket az „intézményeket”.
„Ide azért járnak az emberek, hogy találkozzanak, beszélgessenek, természetesen egy jó ital feldobja a hangulatot, kellemesebbé teszi, ezért hozzá fognak szokni ahhoz, hogy közben nem lehet rágyújtani” – magyarázta a fiatal kiszolgáló, aki szintén dohányos, de munka közben amúgy sincs ideje rágyújtani.
Az anyukák kimondottan örülnek a tiltásnak
„Most akkor a gyerekeinket is vihetjük magunkkal, ha vacsorázni megyünk egy étterembe” – fogalmazta meg örömét Nagy Tímea édesanya. Hozzátette, a tiltással nemcsak a nemdohányzókkal, de azokkal is jót tesznek, akik egyébként cigarettáznak. „Télen, hidegben többször is meggondolják majd, hogy kimenjenek-e az utcára rágyújtani, így lehet, inkább leszoknak a dohányzásról” – magyarázta.
- 35689 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35691 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35691 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35692 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35694 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35694 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni