A betegek kárára virágzik a gyógyszerexport
Aggasztó jelenségre hívja fel a hatóságok figyelmét a Kolozs megyei gyógyszerészkamara: sok esetben azért lépnek fel gondok a gyógyszerellátásban, és azért nem jutnak hozzá a szükséges orvosságokhoz a romániai betegek, mert a készítményeket a gyógyszerforgalmazó vállalkozások külföldön, többszörös áron értékesíthetik.
A kamara állítása szerint a rendszer úgy működük, hogy az importőr cégek olcsó gyógyszert hoznak be Romániába, ami azonban sok esetben nem kerül a patikákba, hanem továbbexportálják egy harmadik államba, ahol már jóval magasabb áron tudják értékesíteni. A termék nem ritkán be sem jön Romániába – vagy ha jön is, nagyon kis mennyiségben -, mivel egyenesen a harmadik államba szállítják. A következménye: a beteg nem kap az adott orvosságból, a jelenség pedig a gyógyszerpiacon átmeneti, vagy tartós készlethiányt generál. Ugyanígy működik az itthon gyártott készítményekkel, amelyek jelentős része ugyancsak külföldre megy.
Speranţa Iacob, a kolozsvári gyógyszerészeti kollégium vezetője szerint ezzel mindenki jól jár – leszámítva a betegeket, akik nem jutnak hozzá elérhető árú orvossághoz, amelyektől sok esetben az életük függ.
Az újraexportálás az utóbbi években erősödött fel egyre jobban, ennek pedig az a következménye, hogy megközelítőleg ezer olyan gyógyszert jegyeznek, amely nem lelhető fel a gyógyszertárakban, vagy pedig nehezen lehet beszerezni.
Iacob példával illusztrálta a Mediafax hírügynökségnek a szomorú állapotokat: egy nemzetközi gyártó Romániának – a lakosság alacsony fizetőképessége miatt – nyolc eurós áron adja el a gyógyszert, ugyanezt a terméket egy nyugati forgalmazónak már 25 eurós áron értékesítik. A hatalmas árkülönbségből azonban a romániai forgalmazó is profitálni akar, így az orvosságot ő is továbbadja – nemritkán ugyanabba az államba – húsz eurós áron.
A jelenséggel és annak negatív következményeivel tisztában vannak a hatóságok, azonban semmit nem tesznek ellene, mivel teljesen legális, unión belüli áruforgalomról van szó.
Mivel nem tudják a szükséges orvosságot biztosítani a betegeknek, ennek következményeként lépnek fel az olyan esetek, amikor a szükséges gyógyszer hiánya, vagy a hiány miatt kapott másfajta kezelés miatt a beteg kórházba kerül, ahol már sok ezer lejbe fáj az ellátása – miközben megfelelő gyógyszerellátás biztosítása esetén ennek töredékével is megúszhatta volna.
A helyi lapok rendszeresen beszámolnak arról, hogy egy-egy város gyógyszertáraiból létfontosságú orvosságok hiányoznak: a legtöbb esetben a cukorbetegek nem találnak inzulinos gyógyszereket, de hiány van az antibiotikum-kínálatban is.
- 34224 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34226 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34227 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34228 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34229 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34229 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni