Ötletpályázat a gyepesített sepsiszentgyörgyi szemétdomb felhasználására


-A A+

Bezárták és gyepesített dombbá változtatták a sepsiszentgyörgyi régi szeméttelepet. A város Illyefalva fele vezető kijáratánál létesített telephelyen a 70-es évek végétől gyűjtötték a hulladékot, az elmúlt mintegy negyven évben hozzávetőleg egymillió köbméternyi szemét gyűlt össze, így ez volt Kovászna megye legnagyobb szemétlerakó helye.

Tamás Sándor háromszéki tanácselnök az ökologizált sepsiszentgyörgyi hulladéktelepen tartott szerdai sajtótájékoztatón rámutatott, hogy 2010-ben, országos szinten elsőként, Kovászna megyében zárták be a vidéki szeméttelepeket, majd nekifogtak a megyei integrált hulladékrendszer kiépítésének. A „tiszta környezet, gazdag vidék” nevű pályázat leszerződött értéke 82 millió lej volt, amiből 33 millió lejből Maksa és Lécfalva között megépült az egész megyét kiszolgáló hulladékkezelő központ illetve 30 millió lejt költöttek a sepsiszentgyörgyi, kézdivásárhelyi, kovásznai és bodzafordulói régi szeméttelepek bezárására és ökologizálására.

A háromszéki önkormányzat átvette minden érintett település szeméttelepét, azokat földréteggel födték, szigetelték, füvesítették, lecsapolták és kialakították a képződő biogázt befogó rendszereket és az így kialakított létesítményeket visszaadták a helyi önkormányzatoknak. Legutolsóként, most sikerült bezárni a sepsiszentgyörgyi szeméttelepet, amelyet a jövő heti megyei tanácsülésen visszaadnak a városnak, mondta Tamás Sándor.

Sepsiszentgyörgy polgármestere, Antal Árpád a régi szeméttelepen tartott szerdai sajtótájékoztatón elmondta: a megyei tanács jelentős befektetéstől mentesítette a várost azáltal, hogy átvállalta a hulladéktelep ökologizálását, ezáltal sikerült egy sebet begyógyítani a város testén. Antal Árpád ugyanakkor ötletpályázatot is hirdetett.

Elmondta, hogy várja a városlakók ötleteit és javaslatait arra vonatkozóan, hogy miként lehetne kihasználni, élettel megtölteni a létesítményt, hogy az ne csak egy gyepes domb maradjon. A polgármester rámutatott, hogy a szigetelt és gyepesített régi hulladéktelep területén 3,2 kilométernyi út épült ki, amit akár terepfutáshoz, jogginghoz lehetne használni.

Háromszéken ezáltal lezárult az integrált hulladékkezelési projekt, bezárták a régi szeméttelepeket, Lécfalván megépítették a korszerű hulladékkezelő kisüzemet, viszont gondot jelent, hogy az egész megye területéről a szomszédos Brassó megyébe kénytelenek szállítani a szemetet. Ennek oka az, hogy törvény szerint nem lehet direkt odaítéléssel megbízni az önkormányzati tulajdonban lévő és Háromszék több településén hulladékszállítást végző Tega köztisztasági vállalatot a lécfalvi hulladékkezelő működtetésével.

Ambrus József a Kovászna megye Integrált Hulladékrendszer Fejlesztési Egyesületének (ADI-SIMD) elnöke, szerint az országban 32 korszerű hulladéklerakó valósult meg és mindeddig csupán Beszterce-Naszód megyében sikerült azt beindítani. A háromszéki hulladékkezelő működtetésére június 13-ig várják a szakcégek jelentkezését, majd versenytárgyaláson választják ki a működtetőt. A licitre várhatóan jelentkezik a háromszéki Tega köztisztasági vállalat is. Ambrus József reméli, mihamarabb sikerült beindítani a korszerű létesítményt, szerencsés esetben akár két hónapon belül kiderülhet, hogy kire bízzák annak működtetését, és akkor nem kell többé Brassó megyébe szállítani a háromszéki hulladékot.








EZT OLVASTA MÁR?

X