Csibi Magor: az ingyenes védelem mellett támogatást is kellene adni az erdőtulajdonosoknak
Nagyon jó lépés, hogy az állam átvállalta a 30 hektáros vagy annál kisebb erdőterületek ingyenes védelmét, de ez még mindig nem elég - mondta a Maszolnak Csibi Magor. A Természetvédelmi Világalap romániai vezetőjét arról kérdeztük, mennyire szorítja vissza az illegális fakivágást az, hogy a kabinet múlt héten kormányhatározattal tette lehetővé: ingyenes őrzést kérhetnek a 30 hektáros vagy annál kisebb erdőterületek tulajdonosai.
A kormány múlt kedden fogadta el a határozatot, amellyel 'de minimis' támogatási keretet hagyott jóvá az érintettek számára. A tulajdonos lehet természetes vagy jogi személy. Az ingyenes őrzést még a 2008-as erdészeti törvény előírja, ez az első alkalom, hogy alkalmazzák is.
Az ingyenes őrzést a tulajdonosonak kell kérvényeznie a hozzá tartozó erdészeti hivatalnál. Azokra a területekre is igényelhető a támogatás, ahol gazdasági tevékenység folyik. A kormányhatározat értelmében a pénzt azoknak az erdészeteknek utalják, akik szerződéssel vállalják ezen területek őrzését. Itt böngészheti, milyen dokumentumokat kell benyújtani és milyen feltételeket írnak elő.
A számítások szerint a 2016-2020-as időszakban a 248,9 millió lejes keretet mintegy kétmillióan vehetik igénybe. Ebben az évben 14,5 millió lejt különítettek el. Hivatalos adatok szerint Romániában körülbelül 580 ezer hektárt érint az intézkedés.
Csibi Magor: csak részben veszi le a terhet a tulajdonosokról
A kormányhatározat csak kis mértékben fog igazságot szolgáltatni az erdőtulajdonosoknak - mondta a Természetvédelmi Világalap romániai vezetője. Emlékeztetett, hogy Románia, amikor 2007-ben belépett az Európai Unióban és átvette a védett területek struktúrát, két fontos lépést vállalt. Az egyik, hogy leveszi az erdők őrzésének terhét a magántulajdonosok válláról, a másik, hogy a védett területeken lévő erdők után kártérítést fizet. Mindkét vállalást 2008-ban törvénybe foglalta, ám egyiket sem tartotta be.
"Az történt, ami Romániában történni szokott: törvény van, pénz rá nincs. Most valahogy sikerül előteremteni a finanszírozást" - mondta Csibi Magor.
Hozzátette, az ingyenes erdővédelem fontos és jó lépés, hiszen felszabadít a kiadásoktól több olyan nyugdíjast például, aki visszakapta erdejét, és akinek a saját zsebéből kellett (pontosabban kellett volna) előteremtenie az őrzésére a pénzt. Ha ez az erdő ráadásul védett területen helyezkedett el, a tulajdonos még a tűzifára valót sem termelhette ki belőle. "Ha az állam nem fog ezeknek az embereknek kártérítést fizetni, az ingyenes őrzés még önmagában nem lesz elég ahhoz, hogy a kis közösségek ne úgy érezzék: a védett területek púp a hátukon" - magyarázta a szakember.
Hozzátette, az éves kártérítésen kívül az államnak nagyon komolyan kellene vennie a vadkárok azonnali és hatékony megtérítését - amennyiben ez nem történik meg, valós környezetvédelemről nem beszélhetünk Romániában.
Nyomatékosította, az ingyenes erdővédelem hatalmas ugrás az illegális elleni harcban, hiszen Romániában több mint 300 ezer hektár erdő áll őrizetlenül.
- 34953 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34955 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34955 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34957 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34958 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34958 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni