Hogyan lesz Kolozsvárból ifjúsági főváros?
Fiatalos szellemben folyt kedden a kolozsvári Kaszinó Kulturális Központban a Youth@Cluj-Napoca 2015 – Starting the Journey („Fiatalság Kolozsvár 2015 - Az út elején") konferencia, amely Kolozsvár Európai Ifjúsági Főváros 2015 projekt vezérelveit, alapkoncepcióját és a projekt hosszú távú céljait mutatta be.
A Youth@Kolozsvár 2015 projekt szlogenje a Share, vagyis a megosztani, szétosztani – mondta Farkas András, a nyertes pályázatot koordináló PONT Csoport vezetője. „A projekt előkészítésekor érdekes volt megtapasztalni, hogy külföldön mit tudnak Kolozsvárról: majdnem semmit, majd, amikor megtudják, hogy ez Erdély központja, akkor eszükbe jut Drakula. Márpedig Kolozsvár sokkal több, mint Drakula vagy akár mint a történelmi múlt. Kolozsvárnak százezres fiatal közössége van, amelynek óriási szerep jut a város fejlődésében" – mondta Farkas András, aki szerint a Kolozsvár mint Európa ifjúsági fővárosa címből egész Erdély előnyökhöz fog jutni.
A Youth@Kolozsvár 2015 csapat jelenleg az előkészítés szakaszában van, miután tavaly novemberben elnyerte ezt a címet, amelyre 11 másik város is pályázott. Az előkészítő fázis elsődleges feladata, hogy informálják a helyi, országos és európai lakosságot az ifjúsági főváros cím jelentőségéről, és magáról Kolozsvár városról. 2015-ben több mint húsz, egész Európa figyelmére számot tartó főrendezvényt és több mint száz partneri rendezvényt terveznek a kincses városban.
És ha ezt valaki soknak tartja, csak össze kell hasonlítania például a 2012-es Európai Kulturális Fővárossal, ami a portugáliai Braga volt. Carlos de Sousa Santos, a bragai csapat koordonátora a kolozsvári konferencián felsorolt néhány adatot: például, hogy 1600 programot szerveztek a Braga Európai Ifjúsági Főváros 2012 égisze alatt, hetven ifjúsági szervezet vett részt a szervezésben, 54.953 rajongót gyűjtöttek a Facebookon (a kolozsvári csapatnak jelenleg 24.121 „lájkolója" van). Sőt, még az órákat is megszámolták, amelyeket a rendezvényeik töltöttek ki: 14.400. Az év csúcspontjának számító Braga White Night-on (Braga-i Fehér Éjszaka) pedig százhúszezer ember bulizott az egyébként nem túl nagy (175 ezer lelket számláló) portugál városban.
Az ibériai projektvezető egyébként jól megnevettette és megmozgatta a konferencia résztvevőit: előadását – a központi téma szellemében - tornagyakorlatokkal, pozitív gondolatok hangos ismételtetésével, egymás megmasszíroztatásával kezdte, amit kacarászva bár, de engedelmesen végigcsinált mindenki, beleértve a díszvendégeket is.
Ebben az évben Európa Ifjúsági Fővárosa Maribor. A szlovéniai város projektvezetője, Sara Sorger szintén eljött Kolozsvárra, hogy megossza tapasztalatait az „út elején" álló romániai csapattal. A 27 éves koordinátor szerint az egyik legjobb dolog az általuk végzett munkában, hogy fiatal csapatának tagjai (legifjabb tagjuk 20, a legidősebb 35 éves) közül sokuknak ez jelenti az első szakmai tapasztalatot. Az állandó szervezőket 35 önkéntes segíti, és mivel Maribor méltán nyerte el a „fiatalbarát önkormányzat" címet, a városvezetés már az előkészítő munkákra is 300.000 eurót utalt ki a projektben részt vevő ifjúsági szervezeteknek.
Sarától azt is megtudhattuk: érdemes önkéntesnek jelentkezni az ifjúsági főváros csapatánál. A városok ugyanis egymáshoz küldik, csereberélik az önkénteseiket, Mariborba például a 2012-es Braga, de a 2014-ben sorra kerülő Thessaloniki is küld önkénteseket.
Amikor az ifjúsági főváros csapatának tagjaira gondolunk, nem kell rögtön fellengzős képzetekbe kapaszkodni: nem rock-koncerteket menedzselnek és Európai Parlamentet látogatnak folyton. Maribor még csak egy hónapja ifjúsági főváros, de a csapat tagjai az önkéntesekkel együtt már el is végezték az egyik legsürgetőbb feladatot, amire nem voltak felkészülve: havat kellett lapátolni egy hirtelen jött éjszakai havazás után.
A szlovén csapat egyébként nagy hangsúlyt fektet a mozgáskorlátozott, sérült vagy más szempontból hátrányos helyzetű fiatalok bevonására, a speciális helyzetű ifjak álláskeresési gondjairól és munkahelyteremtéséről külön konferenciát tartanak a rendezvénysorozat keretében - mondta Sara Sorger.
Mint mindig, ha valamilyen, egy évig tartó fővárosi címet sikerült megszerezniük (legyen az kulturális vagy ifjúsági), a városok a cím lejárta után mérhetik le igazán annak előnyeit. Ezt a kolozsvári csapat „after party"-nak nevezte el, és számításai szerint 2016-2018-ban lesz kézzelfogható.
Kolozsváron várhatóan 150 százalékkal nő az ifjúsági szervezetek finanszírozására szánt önkormányzati összeg, de a többi civil szervezetnek is több lesz a tejbeaprítanivalója. 2015-ben becslések szerint 20 százalékkal, míg a 2016-2018-as periódusban további 23 százalékkal fog nőni a turisták száma. A kolozsvári szervezőcsapatot 700 önkéntes segíti majd, és legalább 25.000 külföldi egyetemista fog részt venni a rendezvények valamelyikén – áll a Youth@Kolozsvár 2015 terveiben. Az Európai Ifjúsági Fővárosról itt lehet többet megtudni.
- 35428 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35431 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35431 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35432 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35433 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35434 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni