Betegek világnapja: a köszönet a legjobb fizetség
A Gyulafehérvári Caritas és a Máltai Szeretetszolgálat szervezésében idén is megünnepelték Marosvásárhelyen a betegek világnapját. A rendezvény hétfőn délelőtt szentmisével kezdődött a belvárosi Keresztelő Szent János plébániatemplomban, melynek keretében a betegek felvették a kenetet.
Minden beteget ellátnak, aki kéri
A beteg felekezeti, illetve nemzetiségi hovatartozása nem szempont a betegápolók számára, hiszen, ahogy Molnár József szervező a Caritas részéről a maszol.ro-nak mondta, mindenkit ellátnak, aki hozzájuk fordul. A hétfői rendezvényen a Deus Providebit Tanulmányi Házban a két szervezet ismertette az idős betegek számára nyújtott szolgálatait.
A Máltai Szeretetszolgálatnál csak önkéntesek dolgoznak, akiknek, ahogy Tulit Viktória szervezetvezető fogalmazott, a köszönet a legjobb fizetség.
A Gyulafehérvári Caritas Maros megyében 2300 beteget lát el havonta, de működési területén mindenhol jelen van az otthoni beteggondozással. „Mindenhová megyünk, ahová hívnak. Ezek a szolgáltatások pénzbe kerülnek, így oda tudunk elmenni, ahol az önkormányzatok, partnerek támogatnak minket" – hangsúlyozta Molnár József, hozzátéve azt is, hogy vidéken a legnagyobb az igény az ellátásra, ahol nincs szakorvos. A Caritas közvetítői szerepet is vállal, segít a vidéki embereknek abban, hogy szakorvosi rendelésen vehessenek részt a városban, akár a szállítást, az elszállásolást és az egyeztetést a járóbeteg-rendelőben is vállalja.
A református egyházzal, amely szintén működtet otthoni beteggondozást, kiegészítik egymás tevékenységét. A Felső-Maros mentén inkább a reformátusok működnek, a Küküllő- és a Nyárád mentén többnyire a katolikus Caritas. Erdély-viszonylatban Háromszéken a reformátusok vannak hangsúlyosabban jelen, Hargita és Maros megyékben inkább a Caritas.
Lelki gondozás része a társasági élet
Bár naponta találkoznak a betegeikkel, ez mégis jelentős nap, hiszen kimozdulnak, találkoznak és örülnek egymásnak – magyarázta Tulit Viktória, a Máltai Szeretetszolgálat vezetője a maszol.ro-nak.
„Különleges nap ez a számukra. Az egyik évben egy idős hölgyet autóval hoztunk el. A nap végén azt mondta, hogy ez a nap számára annyit jelentett, mint egy egész havi gyógyszeres kezelés" – idézte fel egyik betegüket a szervező.
Elekes Júlia – Juci néni – minden alkalommal résztvesz a betegek világnapján tartott rendezvényen. Férjével együtt jártak, de négy éve megözvegyült és azóta egyedül jön. „Jól vagyok otthon, nézem az udvaron a fákat, hallgatom a feketerigót, de nagyon jól esik néha a négy fal közül kimozdulni" – magyarázta a 87 éves nyugalmazott tanítónő, aki mindenkinek azt ajánlja, idős rokonait lepje meg egy sétával a parkban vagy bárhova, ahol emberek vannak, ahol társaság van, mert ez a legnagyobb ajándék ebben a korban. „A születésnapomon olyan meglepetéssel kedveskedtek a hozzátartozóim, hogy elvittek egy vendéglőbe, ahol zenészek is voltak, énekeltek és mindenki felköszöntött, még az idegenek is megtapsoltak és odajöttek hozzám gratulálni. Ennél jobb ajándékot nem is kaphattam volna" – osztotta meg velünk élményét Juci néni.
- 35060 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35062 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35062 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35064 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35065 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35065 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni