A menedékkérők beilleszkedését segítő központok nyíltak Romániában
A Romániába érkezett menedékkérők társadalmi beilleszkedését segítő központ nyílt csütörtökön a Duna torkolatvidékéhez közeli Galacon, két nappal korábban pedig a legnagyobb kikötővárosban, Konstancán avattak hasonló központot - közölte a helyi média.
A frissen megnyílt központokban a Romániában jogszerűen tartózkodó, valamilyen szintű védelmet élvező menedékkérők tanácsadásban, tájékoztatásban, és román nyelvoktatásban részesülnek, segítenek nekik munkahelyet, családorvost, vagy gyermekeik számára óvodát keresni. A központokat helyi alapítványok hozták létre, működtetésüket pedig kormányzati forrásból, az úgynevezett Menekültügyi, migrációs és beilleszkedési országos alapból finanszírozzák.
A Monitoruldegalati.ro szerint míg tavaly kevesebb mint 70 lakója volt a Bevándorlási hivatal (IGI) galaci elhelyezési központjának, az ide befogadott menedékkérők száma idén már meghaladta a 420-at. Közülük 90 felnőtt és 60 gyermek iratkozott be az városban frissen megnyílt beilleszkedési központ román nyelvtanfolyamára, többségük iraki, szíriai és pakisztáni állampolgár.
A portál két Irakból érkezett egyetemi hallgatót is megszólaltat, akik elmondásuk szerint - a román nyelv elsajátítása után - Galacon szeretnék folytatni orvosi, illetve mérnöki tanulmányaikat.
A 24 éves Mohamed Gasmala a háború miatt hagyta el Irakot, ahol gyógyszerészetet tanult. Egy éve tartózkodik Romániában. Itt két munkahelye van, egy baromfi-neveldében dolgozik, illetve bárkákat készítő műhelyben Brăila megyében. Mérnöki egyetemre jár. A 28 éves Ahmed Taha hat hónapja él a menekültközpontban. Irakból érkezett és orvosi egyetemre szeretne járni. A helyi médiabeszámolók szerint nagyon kevés menekült marad az országban, akik tehetik, továbbmennek Nyugat-Európába.
Az idei év első felében kétezer külföldi kért menedéket Romániától, jelenleg pedig mintegy 3500 menekült élvez valamilyen szintű védelmet az országban. Legtöbben azokban a városokban laknak, amelyekben az IGI elhelyezési központjai működnek. Miután menedékjogot (és iratokat) kapnak Romániától, szabadon mozoghatnak, akár el is hagyhatják az országot.
A határrendészet regionális illetékese szerint a román-magyar határon idén megháromszorozódott a migrációs nyomás a tavalyihoz képest, az esetek többségében pedig olyan határsértőket fognak el, akik korábban már menedéket kértek Romániától.
Azok a határsértők, akik menedéket kérnek Romániától, szabadon mozoghatnak az országban, akiknek viszont a menedékkérelmét elutasítják, illetve akik nem is igényelnek védelmet, azok illegális bevándorlókként őrizetbe kerülnek, amíg kitoloncolják őket az országból.
- 34236 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34239 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34239 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34240 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34241 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34242 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni