Több százan emlékeztek meg Bukarestben a Colectiv-tragédia áldozatairól
Néma felvonulással és a tragédia helyszínén rögtönzött rövid zenei műsorral emlékeztek meg barátok, hozzátartozók és túlélők pénteken Bukarestben a Colectiv-klubban történt, 65 ember halálát okozó tűzvész második évfordulójáról.
A kormány székhelyétől több százan indultak égő mécsesekkel a két évvel ezelőtt leégett Colectiv-klubhoz, ahol a tragédiába torkollott koncertet adó Goodbye to Gravity nevű rockegyüttes néhány számát játszották el a tűzvészben szintén megsebesült vagy meghalt zenészek barátai.
Az évforduló közeledtével a bukaresti sajtó azt nehezményezte, hogy a még első fokon sem született ítélet a tragédia bíróság elé állított feltételezett felelősei ügyében, ezek pedig a tűzvédelmi előírásokat figyelmen kívül hagyó klubtulajdonosok, a szórakozóhely ellenőrzését elmulasztó tűzoltók és a működési engedélyt a rendellenességek ellenére kiadó kerületi polgármester.
Felmerült a hatóságok felelősége is
A Digi 24 hírtelevízió a napokban egy olyan, a korábbi Cioloș-kabinet által megrendelt, a mostani kormány által eddig állítólag eltitkolt szakértői jelentést tett közzé, amely az egészségügyi hatóságok és az akkori tárcavezető felelősségét is felveti.
A jelentés készítői szerint ugyanis a baleset idején egyetlen romániai kórházban sem voltak megfelelő körülmények a súlyos égési sérültek megfelelő ellátására, a felajánlott külföldi segítséget a hatóságok mégis csak napokkal később, a közvélemény nyomásának engedve vették igénybe, és emiatt a Colectiv-tűz sok olyan sérültje halt bele a kórházban szerzett fertőzéseibe, akiket külföldön megmenthettek volna.
Lemondatták Victor Pontát
2015. október 30-án mintegy 350-en vettek részt a Goodbye to Gravity együttes második lemezét bemutató koncerten. Az előadáson egy rosszul elhelyezett pirotechnikai eszköz lángra lobbantotta a gyúlékony anyagból készült hangszigetelést, a helyiség pillanatok alatt lángba borult, a szűk kijáraton keresztül pedig az áldozatok nem tudtak idejében kimenekülni. A tűzvész éjszakáján 27-en vesztették életüket, 150 ember került kórházba. További 38 áldozat napokkal, hetekkel később halt bele elszenvedett égési sérüléseibe, a füstmérgezés szövődményeibe és a kórházi fertőzésekbe.
A tragédia után elkeseredett emberek tízezrei vonultak utcára Bukarestben a hatóságok bűnös hanyagsága és a felelősséget elhárító korrupt politikusok ellen lázadva, majd a népharagra hivatkozva lemondott a korrupcióval vádolt Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök és kormánya.
- 33706 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33708 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33708 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33710 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33711 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33711 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni