Johannishoz fordultak a marosvásárhelyi katolikus gimnázium diákjainak szülei
Nyílt levélben kérik Klaus Johannis államfőt a megszüntetett marosvásárhelyi Római Katolikus Gimnázium diákjainak a szülei, hogy segítse a marosvásárhelyi magyar közösség katolikus iskolához való jogának érvényesülését, és közvetett módon se akadályozza az iskola újbóli létrehozását.
A Civelek a Katolikus Iskoláért szülői közösség szombaton juttatta el az államfőnek címzett nyílt levelét az MTI-hez. Azt követően fordultak Klaus Johannishoz, hogy az elnök csütörtökön visszaküldte megfontolásra a parlamentnek az oktatási kerettörvény két hete elfogadott módosítását, amely megteremtette volna a jogi feltételét annak, hogy a parlament törvénnyel alapítsa újra a római katolikus iskolát.
A szülők a levélben arra panaszkodnak, hogy 445 gyermek családja több mint egy éve a törvényszéket járja, és a korrupcióellenes ügyészség (DNA) kihallgatásit kénytelen elviselni.„Gyermekeink a teljes bizonytalanságban, korán megélik az etnikai, nemzeti kisebbségi lét összes hátrányát. S bár Románia jogállam és az alkotmány írott formája biztosítja számukra a jogot az anyanyelvükön való oktatáshoz és a szabad iskolaválasztáshoz, ők mindezzel mégsem tudnak élni” – áll a levélben.
Ahhoz kérik az államfő segítségét, hogy a gyermekeik megkaphassák mindazokat a jogokat, amelyek egy jogállamban megilletik őket. Hozzáteszik, az iskola korábbi megalapításába becsúszott hibák nem lehetnek okai annak, hogy egy közösség ne kaphassa meg azt, amire igénye van, és amire a törvény is feljogosítja.
„Nem elvenni akarunk, hanem hozzátenni mindannyiunk jövőjéhez. Mi így tudjuk ezt legjobban tenni. Megőrizve identitásunkat, kultúránkat, hitünket, hagyományainkat. Ez által tudjuk színesebbé és gazdagabbá tenni közös jövőnket” – áll a szülői közösség nyílt levelében.
Mint ismert, a DNA tavaly októberben kezdte vizsgálni a Római Katolikus Gimnázium 2014-es létrehozásának körülményeit, és ez év szeptemberében emelt vádat ez ügyben Ştefan Someşan volt főtanfelügyelő és Tamási Zsolt volt iskolaigazgató ellen. Az ügyészségi vizsgálat, és az iskola létrehozásának a részleteit rögzítő tanfelügyelőségi határozat bírósági felfüggesztése vezetett oda, hogy a tanévkezdéstől megszűnt önálló intézményként működni a Római Katolikus Gimnázium. Diákjai továbbra is ugyanabban a – római katolikus egyház tulajdonában lévő – épületében kezdhették meg a tanévet, ahol korábban is tanultak, de ehhez már a magyar tannyelvű Bolyai Farkas Gimnázium biztosította a szervezeti keretet.
Az intézkedés következtében a magyar kormány bejelentette: a tanintézet jogi státusának megszűnte miatt vétót emel Románia OECD-csatlakozása ellen, majd később, amikor Liviu Dragnea, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke biztosította Orbán Viktor miniszterelnököt az iskola újraalapításáról, Magyarország visszavonta a vétóját.
- 34961 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34963 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34963 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34964 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34966 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34966 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni