„Oltáskommandókkal” próbálják megfékezni a kanyaró terjedését


-A A+

Az elszigetelten élő, a fertőzésnek leginkább kitett beoltatlan közösségekbe szervezett „oltáskommandókkal” próbálják az egészségügyi hatóságok megfékezni a két éve tartó kanyarójárványt, amely a tisztiorvosi szolgálat pénteken közzétett heti jelentése szerint már 14 758 megbetegedést okozott és 59 halálos áldozatot követelt.

Az Adevărul helyszíni riportja szerint a héten a Bákó megyei Coţofăneni-ben lebonyolított első oltási kampány során – ahol a lakosság átoltottsági aránya alig 4 százalékos volt – csaknem kétszáz gyermek kapta meg a korának megfelelő védőoltást.

Sorina Pintea egészségügyi miniszter tájékoztatása szerint három orvoscsoport vizsgálta meg a faluban felállított ideiglenes oltásközpontban a szülők által behozott gyerekeket, és adta be a szükséges oltásokat azoknak, akiknél az nem volt ellenjavallt. A lap által „oltáskommandónak” nevezett akciót a térség más, nagy fertőzési kockázatnak kitett közösségeiben is folytatják.

Vasile Barbu, a betegjogvédelmi országos egyesület elnöke szerint fontos, hogy az oltási akció ne csak roma családokra, hanem minden elszigetelten élő, veszélyeztetett kisközösségre kiterjedjen, kizárólag a meggyőzésre alapozva, kényszer vagy más etikátlan módszer alkalmazása nélkül.

Az oltástörvény-tervezet elakadt a parlamentben

Az egészségügyi hatóságok azért próbálkoznak azzal, hogy mobil oltásközpontokkal keressék fel a veszélyeztetett közösségeket, mert a tárca által kidolgozott, átfogó oltástörvény-tervezet – amely különböző megszorításokkal és folyamatos tanácsadással akarja rávenni az esetleg ellenkező szülőket arra, hogy ne tagadják meg a hét legfontosabb oltás beadását gyermekeiknek – elakadt a parlamentben.

A szenátus tavaly októberben csaknem egyhangúlag megszavazta az oltástörvény tervezetét, de néhány nappal később a védőoltások kötelezővé tétele ellen rendeztek tüntetést az egyházi és világi egyesületek Bukarestben, élőláncot alkotva a parlament épülete előtt. A törvénytervezet a képviselőház szakbizottságában vesztegel, ahol olyan módosító indítványokat terjesztettek be, amelyek a járványügyi szakemberek szerint hatástalanná tennék a jogszabályt.

Milijana Grbic, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) romániai irodavezetője szerint a kanyarójárvány megfékezéséhez és a fertőzéssel szembeni kollektív védettség kialakításához legalább 95 százalékos átoltottsági arányra van szükség. Mint ismert, Romániában azt követően robbant ki a kanyarójárvány, hogy 2014-ben a szülők tömegesen kezdték megtagadni gyermekeik beoltását, ráadásul a vakcinaellátás is akadozott. A hatóságok 2016. szeptember 30-tól kezdődően tekintik járványnak a kanyaró terjedését: ekkorra már 77 százalék alá esett a kanyaró ellen beoltott gyerekek aránya.








EZT OLVASTA MÁR?

X