Több mint harmincezer ember hal meg évente emiatt
Különösen aggasztó, hogy a legerősebb, úgynevezett végső lehetőségként alkalmazott antibiotikumoknak is ellenálló baktériumfertőzések száma is nőtt 2007 óta. A fertőzések okozta anyagi terhek az influenza, a tuberkulózis és a HIV együttes költségeivel vetekszenek Európában.
A szuperbaktérium-fertőzésekről szóló jelentést az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) hétfőn hozta nyilvánosságra.
Szakértői becslések szerint a fertőzést okozó baktériumok nagyjából 70 százaléka már most is ellenálló legalább egy, a kezelésére általánosan használt antibiotikumra, amelyek a rendelkezésre álló utolsó kezelési lehetőséget jelentik. Ha már ezek sem hatásosak, akkor rendkívül nehéz, sok esetben lehetetlen a fertőzés gyógyítása – olvasható az ECDC közleményében.
Az egyik elismert orvosi szaklapban közzétett jelentés öt olyan fertőzéstípust vizsgált, amelyet antibiotikumoknak ellenálló baktériumok okoztak az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség országaiban. A kutatók megállapították, hogy a szuperbaktérium-fertőzések nagyjából 75 százaléka kórházi eredetű, ezeket nevezik egészségügyi ellátással kapcsolatos fertőzéseknek.
Az antibiotikumokra rezisztens baktériumok fertőzéseinek megelőzéséhez az egész világra kiterjedő koordinációra van szükség. A megelőzési intézkedéseket az egyes országokra kell szabni az esetszámok és a baktériumok eltérései miatt – hangsúlyozták a jelentésben.
- 34223 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34225 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34225 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34227 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34228 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34228 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni