Most végre megtudjuk, honnan jöttek a filiszteusok
A régészek már több éve folytatnak ásatásokat Askelonban és környékén, ahol a Bibliából ismert egykori filiszteusok egyik legfontosabb városa állt. A tudósok meglehetősen keveset tudtak eddig eredetükről és szokásaikról, és a leletek révén számos rejtélyes dolgot sikerült megmagyarázni, többek között azt is, hogy honnan jöttek, honnan származik Góliát törzse.
Az Askelónnál 2016-ban megtalált filiszteus temető tíz késő bronzkori és vaskori csontvázának genetikai elemzéséből kiderült, hogy a filiszteusok az időszámítás előtti 12. században érkezhettek Dél-Európából, és gyorsan beolvadtak a helyi népességbe.
A Bibliában filiszteusoknak (plistim) nevezett csoport a mai Gázai övezettől északra, a tengerparton és a Júdeai-hegyekig tartó dombos vidéken élt. Egykori településeik emlékét nemcsak a Biblia történetei őrzik, például a Sámsont eláruló Delila vagy Góliát, akit Dávid parittyájával legyőzött, hanem számos régészeti lelőhely is.
A tudósok a településeiken talált, a helyi kultúrától eltérő cserépedényeik alapján mindeddig két elméletet alkottak eredetükről: az egyik szerint a "tengeri népekhez" tartoztak, s az Égei-tenger felől érkeztek, a másik elmélet szerint viszont helyiek voltak, akik átvették a tengeri kereskedelem révén megismert idegen kultúrát.
A Science Advances című tudományos lapban most megjelent genetikai kutatás a jénai Max Planck Intézet és az askelóni Leon Levy feltáró misszió szakembereinek közös munkájával, úgy tűnik, megoldotta ezt a kérdést.
Több mint száz, több helyről és időszakból származó csontmintát küldtek Izraelből a német kutatóintézetbe - köztük egy filiszteus ház alá eltemetett gyerekcsontvázból származó mintát is -, melyekből a hátrányos, párás időjárási körülmények ellenére sikerült elkülöníteni tíz DNS-t. A bronzkor végi és a vaskor eleji csontokban dél-európai genetikai jellegzetességekre bukkantak, de kétszáz év, kevesebb mint tíz generáció elteltével ezek a jellegzetességek eltűntek. A tudósok ebből arra következtettek, hogy az időszámítás előtti 12. században európai eredetűek laktak a térségben, akik gyorsan beleolvadtak a helyi lakosságba.
A Bar Ilan Egyetemen oktató Aharon Meir professzor szerint az izraeli kutatók a régészeti feltárások alapján jelenleg úgy tartják, hogy a filiszteusok távolról, de nem egységesen, hanem kisebb csoportokban érkezhettek, és Izrael földjén váltak egy közösséggé.
- 3400 éves palota bukkant fel egy víztározóból
Tech Tudomány - 150 millió éves ősmadár-fosszíliára bukkantak Németországban
Tech Tudomány - Feltárták Kína legrégebbi sírját
Száj(t)tátó - Az egyik legősibb fáraói dinasztia korából származó sírt tártak fel
Tech Tudomány - Héber feliratos 2600 éves pecsétnyomót találtak Jeruzsálemben
Száj(t)tátó
- 34949 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34951 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34951 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34953 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34954 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34954 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni