A 3D-nyomtatás mentheti meg a lerombolt kulturális örökséget
A szíriai háború árnyékában tudósok megpróbálják megmenteni az utókornak a felbecsülhetetlen értékű kulturális örökséget, néhány régészcsapat értékes műszaki berendezéseket igyekszik becsempészni a háború sújtotta közel-keleti államba.
Roger Michel, az Oxfordi Digitális Régészeti Intézet Million Image Database nevű projektjének vezetője elmondta, nem akar senkitől sem szemrehányásokat hallani három év múlva, hogy miért nem kezdték el időben megőrizni a kulturális örökségeketTöbb száz 3D-kamerát osztottak szét a helyi aktivisták között, hogy így dokumentálhassák a különböző leleteket.
A Million Image Database projektet az UNESCO is támogatja, a szervezet Szíria mellett Irak, Jemen, Afganisztán, Törökország, Jordánia és Egyiptom területén működik – írja az sg.hu.
A kész képek a program honlapjára tölthetők fel és kizárólag tudományos célokra használhatók - ezzel védik az önkéntes segítők személyazonosságát. Michelék együttműködnek egy kínai 3D-nyomtatási céggel, hogy így segítsék elő a már elpusztított épülete és tárgyak helyreállítását.
- 33746 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33748 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33748 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33749 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33751 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33751 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni